Kronik akciğer infeksiyonları tedavisinde pnömonektominin yeri
The role of pneumonectomy in the treatment of chronic lung infections
  1. Tez No: 562436
  2. Yazar: DEMET YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. METİN ÜLĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çoğunluğunu bronşektazi ve tüberkülozun oluşturduğu kronik akciğer enfeksiyonlarının tedavisi, günümüz antibioterapi ve aşılama programlarına rağmen, halen zor ve cerrahi tedavi endikasyonları açısından tartışmalı bir hastalık grubudur. Uzun süren tedavi programlarına uyum zorluğu, immun sistem baskılanmış hasta sayısının fazla olması, madde bağımlılıkları tedavi zorlularını oluşturmaktadır. medikal tedavi yetersizliği ve/veya komplikasyon gelişmesi hallerinde, bu hastalıklarda pnömonektomi dahil cerrahi prosedürler gerekebilmektedir. Bu çalışmaya İzmir Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2. Göğüs Cerrahisi Kliniğinde 1989-1999 yılları arasındaki 10 yıllık sürede kronik akciğer enfeksiyonu nedeniyle pnömonektomi uygulanmış hastalar alınmıştır. Bu hastalar preoperatif değerlendirme, cerrahi teknikler ve postoperatif morbidite ve mortalite açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Treatment of chronic lung infections, predominantly bronchiectasis and tuberculosis, is still a difficult and controversial disease in terms of indications for surgical treatment despite current antibiotherapy and vaccination programs. Difficulties of adaptation to long-term treatment programs, high number of immunosuppressed patients, substance dependence constitute treatment difficulties. Surgical procedures, including pneumonectomy, may be required in cases of medical treatment failure and / or complications. Patients who underwent pneumonectomy for chronic lung infection between the years 1989-1999 in the 2nd Thoracic Surgery Clinic of Izmir Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital were included in this study. These patients were evaluated in terms of preoperative evaluation, surgical techniques and postoperative morbidity and mortality.