Attilâ ilhan'ın son dönem şiirlerinin söz varlığı
Vocabulary of the latest poems by Atilla Ilhan
- Tez No: 562437
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışmanın amacı Attilâ İlhan'ın son dönem şiirlerinde söz varlığını incelemek ve yorumlamaktır. Attilâ İlhan'ın Son Dönem Şiirlerinin Söz Varlığı Çözümlemesi bölümünde de şiirler kavram alanı itibariyle 7 kategoriye ayrılmış ve her kategori şiirlerde bulunduğu bağlamda yorumlanmıştır. Her bölümde kullanılan kelimeler ve bu kelimelerin kaç kez kullanıldığı bölümler içinde sayıları verilmek suretiyle listelenmiştir. Araştırmamının sonuç bölümünde şiirlerin anlam dünyasını oluşturan kategorilerin ve bu bölümlerde ulaşılan sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze and commentate the vocabulary of the latest poems by Atilla İlhan. Also, in the part of Analysis of Poetry of the latest poems by Atilla İlhan , poems have been classified into 7 categories via the conceptual field and each one in poetic context has been interpreted by their own meanings. Words employed in each part and how many times these words were employed were listed up thereby defining their numbers within these aforestated parts.In the conclusion part of my research, a general assessment of the categories generating the world of meaning in poems and the outcomes having ended up in these parts has been fulfilled.