Granülomatöz mastitis: 10 yıllık deneyimimiz
Granulomatous mastitis: 10-year experience
  1. Tez No: 315834
  2. Yazar: ERCAN KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. MÜFİDE NURAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETGranülomatöz mastit memenin nadir görülen kronik inflamatuar hastalığı olup, klinik ve radyolojik olarak meme kanseriyle karışabilen özelliklere sahiptir. Granülomatöz mastitin idiopatik granülomatöz lobüler mastit ve spesifik olmak üzere iki tipi tanımlanmıştır.Spesifik etyolojik nedenler olarak tüberküloz, sarkoidoz, vaskülit, ekinokokus granulozus, çeşitli mikotik ve parazitik enfeksiyonlar, yabancı materyal sayılabilir.İdiopatik granülomatöz mastitte, granülomatöz reaksiyon yapabilen enfeksiyoz (ör: tüberküloz, bazı mantar infeksiyonları) ve non-enfeksiyoz (ör: sarkoidoz, vaskulit) nedenler ekarte edildikten sonra histopatolojik incelemede non-kazeifiye granülomatöz inflamasyonun bulunması tanı kriteridir.Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Klinik ve Polikliniğine müracaat eden ve Ocak 2001 - Aralık 2010 arasındaki 10 yıllık dönemde granülomatöz mastit tanısı alan 93 hasta retrospektif olarak irdelendi.Doksan üç hastanın 91'i kadın 2'si erkekti. Hastaların yaş ortalaması 34.4 yıl idi. Hastaların tamamında tanı granülomatöz mastite özgü histopatolojik bulguların gösterilmesi ile kondu. On sekiz hastada tübeküloz mastit, 1 hastada ekinokokus alveolaris, 1 hastada ipek reaksiyonuna bağlı granülomatöz mastit mevcuttu. Yetmiş üç hastada etyolojik neden bulunmadığından idiopatik granülomatöz mastit olarak kabul edildi.İdiopatik granülomatöz mastit olarak kabul edilen 73 hastanın 1'i erkek 72'si kadındı. Beş kadın hastanın şikayetleri bilateraldi. Yetmiş üç hastanın tamamına kliniğimizde ve dış merkezde apse drenajı ve antibiyotik tedavisi uygulanmış olduğu ve şikayetlerin geçmediği anlaşıldı. Cerrahi tedavi olarak ilk operasyonda 73 hastanın 37'sine apse drenajı + insizyonel biyopsi, 36 hastaya geniş total eksizyon uygulandı. İlk operasyonda apse drenajı + insizyonel biyopsi yapılan 37 hastadan 9'unda şikayetlerin devam ettiği görüldü. Şikayetleri devam eden 9 hastadan 4'üne 2. operasyonda total eksizyon uygulandı. Total eksizyon yapılan 3 hastada nüks görülmedi. Apse drenajı + insizyonel biopsi yapılan ve şikayetleri devam eden 5 hastaya kortikosteroid tedavisi uygulandı. Kortikosteroid tedavisi alan 5 hastadan 2'si düzeldi. Şikayetleri devam eden 1 hastaya total eksizyon uygulandı, 2 hastanın ise şikayetlerinin devam ettiği anlaşıldı.İlk operasyonda total eksizyon uygulanan 36 hastadan 32'sinin şikayetlerinin geçtiği, geri kalan 4 hastaya 1 defa daha apse drenajı yapıldığı, 3'ünde nüks izlenmediği, 1'inin şikayetlerinin devam ettiği anlaşıldı.Hastaların 18'inin patolojik spesmenlerinde histolojik olarak kazeifikasyon nekrozu mevcut olup tüberküloz mastit tanısı konuldu. Tüberküloz mastit tanısı alan hastaların 1'i erkek 17'si kadındı. Bir kadın hastada şikayetler bilateraldi. 2 kadın hastada beraberinde akciğer tüberkülozu mevcuttu. Tüberküloz mastit tanısı alan 18 hastanın klinik olarak memede cilde fistülize apse akıntı gibi benzer şikayetleri mevcut olup 12 hastada apse drenajı ve antitüberküloz tedavi sonrasında nüks izlenmediği görüldü. Beş hastaya şikayetlerinin devam etmesi nedeni ile total cerrahi eksizyon uygulandı. Total eksizyon sonrası hiçbir hastada hastalık nüks etmedi. Memede apse akıntı fistül şikayeti olan 1 erkek hasta ise antitüberküloz tedaviyi kabul etmediği ve 1.5 yıl memede akıntının devam ettiği ve 2 yıl sonunda da hastalığın memede skatris bırakarak akıntının kesildiği görüldü.Sonuç olarak idiopatik granülomatöz mastitin tedavisinde apse drenajı ve antibiyotik tedavisi tek başına yeterli değildir. Hastalığın kesin tedavisi için lezyonun geniş olarak veya total eksizyonu gerekmektedir. Seçilmiş hastalarda kortikosteroid tedavisi etkili olmakla birlikte apse, cilde fistül, inatçı yara enfeksiyonlarında cerrahi tedavi yine ilk seçenek olarak düşünülmelidirTüberküloz mastit tanısı konan hastalara apse drenajı ve attitüberküloz tedavisi etkili olmakla birlikte nüks eden ve kronikleşen vakalarda cerrahi olarak total eksisyon seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGranulomatous mastitis is chronic inflamation disease of the breast that is seen rarely also it has features which can be blend with breast cancer. Two types of Granulomatous mastitis has identified, idiopathic granulomatous lobuler mastitis and specific.As the specific etiologic causes of tuberculosis, sarcoidosis, vasculitis, echinococcus alveolaris, mycotic and parasitic infections, foreign materials.Idiopathic granulomatous mastitis, infectious granulomatous reaction capable of (eg, tuberculosis, some fungal infections)and after excluding non-infectious causes(eg, sarcoidosis, vasculitis) in histo pathological examination presence of non-granulomatous inflammation granulomatous listed as diagnostic criteria.In this study, were evaluated in 93 patients with diagnosis of granulomatous mastitis, who apply to Ataturk University Faculty of Medicine, Department of General Surgery in January 2001 - December 2010 between the 10-year period were evaluated retrospectively.There were 91 women and 2 male patients whose ages avarage was 34.4 year. Diagnosis in all patients, was confirmed by the demonstration of specific histological findings of granulomatous mastitis. 18 patients had Tuberculosis mastitis , 1 patient had echinococcus alveolaris and 1 patient had granulomatous mastitis due to reaction of silk. 73 patients were considered to be idiopathic granulomatous mastitis because of there is no etiologic factors.73 patients who were considered to be idiopathic granulomatous mastitis,there were 1 male and 72 women . 5 female patients had bilateral complaints. Abscess drainage and antibiotic therapy was given to all of the 73 patients in our clinic and the outside the center, but understood that complaints does not exceeded.In the first operation as a surgical treatment, in 37 of 73 patients, underwent incisional biopsy and drainage of abscess and 36 patients underwent wide excision. In the first operation in 9 of 37 patients with abscess drainage and incisional biopsy showed continued complaints Ongoing complaints to 4 of 9 patients underwent total excision in the second operation . No recurrence was observed 3 patients with total excision. 5 of patients who underwent abscess drainage and incisional biopsy but ongoing complaints corticosteroid treatment was applied. 2 of 5 patients treated with corticosteroids improved. One patient who has ongoing complaints , total excision was performed , In 2 patients understood that the complaints continued.In the first operation, in 32 patients from 36 patients who were applied to total exizyon lumpectomy were treated and abscess drainage was performed in the rest of the 4 patients one more and there was no recurrence in 3 patients. Recurrence was not observed in 39 patients,a patient's complaints continued.Pathological specimens of patients with histologically caseation necrosisis present 18 of them were diagnosed with tuberculosis mastitis. 1 women and 17 male patients diagnosed with tuberculosis mastitis. One women has bileteral complaints .At the same time two women patients has pulmonary tuberculosis. 18 patients who were diagnosed with tuberculosis mastitis be clinically in the breast to skin fistulised such as abscess drainage, have similar complaints and there was no relapsed after treatment with abscess drainage and attituberculous in 12 patients. Lumpectomy was performed in 5 patients due to persistence of the complaints. None of the patients did not relapse after total excision. A male patient who had suffered from breast abscess fistula discharge did not accept the treatment and breast discharge continued for 1.5 years and at the end of two years the disease has left scars in the breast and discharge stopped.Inconclusıon antibiotics cure and abscess drainage are not enough for cure of İdiopathic granulomatous mastitis. For certain cure of disease large or total exision of lezion is necessary. On the selected patients corticosteroids cure is affected at the same time surgical cure must be considered first option for injury infection.İn patients diagnosed with tuberculosis mastitis, abscess drenaje and cure of antitubercilose is effective but total excision must be chosen for chronic event.