Elektroflotasyon yöntemi ile sintine atıksularının arıtımının incelenmesi
Investigation of the treatment of bi̇lge water with electroflotation method
- Tez No: 562483
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sintine suları, gemilerin makine dairelerinin alt kısımlarında bulunan sintine bölümlerinde yer alan mekanik ve kimyasal emülsiyonlar içeren yağlı atık sulardır. Bu çalışmada, elektroflotasyon yöntemiyle sentetik olarak hazırlanan sintine suyunun Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) ve yağ/gres giderim verimliliklerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Deneysel çalışmalar paslanmaz çelik tel elektrotlardan oluşan elektroflotasyon reaktöründe gerçekleştirilmiştir. Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak, atıksu başlangıç pH değeri (doğal pH, 2, 3, 4, 5 ve 6), akım şiddeti (2,5 A, 5 A, 10 A, 15 A) ile akış hızı değeri (5, 10, 15 ml/dk) seçilmiştir. Optimum şartlarda KOİ giderim verimi %79,4 ve yağ/gres giderim verimi %96 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bilge waters are oily wastewater containing mechanical and chemical emulsions located in the bilge sections at the bottom of the engine rooms of ships. In this study, the data obtained from Chemical Oxygen Demand (COD) and oil / grease removal efficiencies of bilge water prepared synthetically by electroflotation method were investigated. Experimental studies were performed in electroflotation reactor consisting of stainless steel wire electrodes. As the experimental parameters affecting the removal efficiency, wastewater initial pH value (natural pH, 2, 3, 4, 5 and 6), flow intensity (2.5 A, 5 A, 10 A, 15 A) and flow rate value (5) 10, 15 ml / min). COD removal efficiency was 79,4% and oil / grease removal efficiency was 96% under optimum conditions.