Damla sulama sistemlerinde kullanılan hidrosiklon filtrelerin etkinliğinin belirlenmesi
Determinations of the effectiveness of hydrocyclone filters used in drip irrigation systems
- Tez No: 562482
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmanın amacı, ülkemizde üretimi yapılıp damla sulama sistemlerinde kullanılan hidrosiklon filtrelerin giriş-çıkış çapları, su hızları ve kum çaplarına göre filtreleme performanslarını belirlemektir. Bu amaçla, laboratuvar koşulların bir hodrosiklon test sistemi oluşturulmuştur. Test sisteminde giriş-çıkış çapları sırasıyla 2, 2½, ve 3 inç hidrosiklon filtreler kullanılmıştır. Her bir hidrosiklonun filtreleme performansları, sırasıyla 1.2, 1.0, 0.8, 0.6, 0.4 ve 0.2 mm kum çapları ile 0.5, 1.0, 1.5 ve 2.0 ms-1 su hızları kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan hidrosiklon performansı testlerinde su hızını 0.5 ms-1 'den 2.0 ms-1 su hızına çıktıkça hidrosiklonların filtreleme oranları tüm kum çaplarında arttığı, su hızı 0.5 ms-1 su hızına düştükçe ise filtreleme oranlarının azaldığı tespit edilmiştir. Bunların yanında kum çapı arttıkça hidrosiklonların filtreleme performansları da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine filter performances of hydrocyclone filters used in drip irrigation systems according to the input-output diameters, water velocity and sand diameters. For this purpose, a hydrocyclone test system was constituted in laboratory conditions. In test system, the input-output diameters, 2, 2½, and 3 inch hydroyclone filters were used respectively. Filtration performances of each hydroyclone were determined by using 1.2, 1.0, 0.8, 0.6, 0.4, 0.2 mm sand diameters and 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 ms-1 water speeds respectively. The tests of hydroyclone performance showed that the rates of hydroyclone filtration increase in all sand diameters as water velocity rises from 0.5 ms-1 to 2.0 ms-1 . The rates of filtration decrease as water velocity decrease to 0.5 ms-1 water velocity. In addition to this, it was determined that the performances of hydrocyclones filtration are also increasing as the sand diameter increases.