Kronik obstrüktif akciğer hastalarının bakım bağımlılığı
Care dependency of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 562539
  2. Yazar: NAZLI KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışma, kronik obstrüktif akciğer hastalarının bakım bağımlılığını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Aralık 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında bir göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesinde yapılan araştırmanın evrenini göğüs hastalıkları kliniklerinde yatarak tedavi olan KOAH hastaları oluşturdu. Çalışmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanıldı ve örneklem büyüklüğü 234 olarak bulundu. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“KOAH Değerlendirme Testi (CAT)”ve“Bakım Bağımlılığı Ölçeği (BBÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde student-t testi, Shapiro Wilks testi, Tek Yönlü ANOVA testi, Tukey HSD post-hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, descriptive and cross-sectional studies were planned to determine the care dependency of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients. Methodology and Materials: The study population consisted of COPD patients who were hospitalized in Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between December 2017 and January 2018. In this study, Simple random sampling methodology was used, and the number of selected patients was 234.“Patient Information Form”,“COPD Evaluation Test (CAT)”, and "Care Dependency Scale (CDS) were used to collect the data. Student's t-test, Shapiro Wilks test, One-Way ANOVA test, Tukey HSD post-hoc test were used to evaluate the data.