Rekreasyon liderlik türlerinin Beykoz halkının rekreasyon aktivitelerine katılımı üzerine etkisi
The effect of recreation leadership types on the participation of Beykoz people in recreation activities
- Tez No: 562564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Günümüzde fiziksel inaktif iş gücünün artması sağlıksızlığı beraberinde getirmekte bu sorunun üstesinden aktif geçirilen serbest zamanlar aktiviteleri ile bireylerin daha fazla harekete katılması sayesinde mümkün olacağı düşünülmektedir. Rekreatif faaliyetlerde doğru liderlik ile rekreatif aktivitelere katılımın arttırılarak bu sorunun üstesinden gelineceğini düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 2017-2018 yılı için Beykoz Belediyesi sınırlarındaki kayıtlı rekreasyon faaliyetleri katılımcılarından 18-60 yaş arası Kadın ve Erkek cinsiyet olacak şekilde 266 birey üzerinde anket yapılarak çalışılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Başoğlu (2011) tarafından rekreasyon liderlerine yönelik geliştirilmiş olan iki bölümden oluşan anket ilk bölümü ''Kişisel Bilgi ve Görüş'' İkinci bölümde ise yönetsel liderliği ve dönüşümsel liderliği ölçmek ve lidere hissedilen tatmin seviyesini ölçmek için 25 soru bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, the increase of physical inactive labor force is increasing andit also brings along infirmity. If people can participate more active free time activities, this situation may change. Right leadership in recreational activities can increase the participation number to recreative avtivities and this can lead to solve this problem. We believe that this problem will be overcome by increasing the number of participation in recreational activities with correct leadership in recreational activities. Materials and Methods: For the 2017-2018 survey, a total of number 266 individuals were enrolled in the study, on the basis of the gender of women between 18 and 60 years of age, in the registered recreation activities of the Beykoz Municipality. As a data collection tool, Başoğlu (2011) used a two-part questionnaire developed for recreation. first part ''Personal Information and Opinion'' and In the second part, there are were 25 questions to measure managerial leadership and rotational leadership and to measure the level of satisfaction felt to the leader. leaders.