The Hallyu and a comparative semiotic analysis between k-dramas and Turkish adaptations on tv
Hallyu ve Kore dizileri ile ekranlardaki Türk uyarlamaları arasında karşılaştırmalı bir göstergebilimsel analiz
- Tez No: 562582
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İlk defa 1990'larda Çin medyası tarafından kullanılan Hallyu (Kore Dalgası) terimi, Güney Kore menşeli popüler kültür ürünlerinin deniz aşırı ülkelere yayılımına gönderme yapmaktadır. 1990'lardan bu yana Kore Dalgası'nın giderek gücünü arttırdığı, farklı formlar da kazanarak ilerlediği görülmektedir. Güney Kore dizilerinin başta Çin olmak üzere diğer Asya ülkelerine satılmasıyla başlayan bu kültürel ve ekonomik hareket, bugün Doğulu ülkelerde olduğu kadar Batılı ülkelerde de etkili olmakta, yeni bir kültürel fenomen olarak global pazarda varlığını sürdürmektedir. Bu tez çalışmasında, son yıllarda nüfuzunu iyice kuvvetlendiren Hallyu (Kore Dalgası) fenomeninin kökenleri, gelişimi ve kısa tarihi anlatılmıştır; Türkiye'deki görünümleri, özellikle dizi sektörü üzerinden irdelenmiş ve Kore dizileri ile Türk televizyonlarına adaptasyonu yapılan versiyonları ortaya konup, göstergebilimsel karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of Hallyu (Korean Wave) which is used for the first time by Chinese media in 1990s, refers to spreading of South Korean popular culture products to overseas. Since the 1990s, it has been seen that the Korean Wave has gradually increased its strength and progressed by gaining different forms. This cultural and economic movement started with the sale of South Korean dramas (TV series) to other Asian countries, especially to China, today it is effective in Western countries as well as in Eastern countries, and it continues to exist in the global market as a new cultural phenomenon. In this thesis, the origin, development and brief history of the Hallyu (Korean Wave) phenomenon which has strengthened its influence in recent years is explained; its appearance in Turkey, especially in the sector of television series, is examined; and the Korean dramas and their adaptations to Turkish televisions is presented, comparative semiotic analysis is made.