Ankara- Beytepe çevresindeki bazı ötücü kuşların populasyon dalgalanmaları üzerine araştırmalar
Researches on population fluctuatings of some passerine birds in the vicinity of Ankara – Beytepe
- Tez No: 562583
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beytepe ve çevresinde gözlenen kuş türlerini belirlemek ve bazı ötücü kuş türlerinin mevsimsel populasyon dalgalanmalarını ortaya koymaktır. Çalışma Eylül 2003 – Eylül 2004 tarihleri arasında, Beytepe ve çevresindeki altı ayrı gözlem alanında gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında, üreme (ilkbahar) ve göç (sonbahar) dönemlerinde 10 günde bir, bu faaliyetler dışındaki zamanlarda ise 20 günde bir gözlem olmak üzere toplam 32 saha çalışması yapılmıştır. Gözlemler sonucunda çalışma alanında 29 familyaya ait 82 kuş türü tanımlanmıştır. Bunlardan 13 familyaya ait 26 kuş türü ötücü olmayan (nonpasseres), 16 familyaya ait 56 kuş türü de ötücü olanlar (passeres) kategorisindedir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre 9 ötücü kuş türü Yerli (alan için dominant olan türler), 15 ötücü kuş türü alanda üreyen ve üreme faaliyeti sonrası alanı terk eden (Göçmen) kuşlar, 10 ötücü kuş türü Yaz ve Sonbahar Ziyaretçisi, 8 ötücü kuş türü Kış Ziyaretçisi ve 14 ötücü kuş türü ise Gezgin=Transit Göçer kategorisinde değerlendirilmiştir. Ayrıca ötücü kuş türlerinin üreme ve göç dönemlerinde daha yoğun bir populasyonla temsil edildikleri ortaya çıkmış, bununla beraber akışkan ve durgun su kaynaklarını içeren doğal veya yapay habitatları daha çok tercih ettikleri gözlenmiştir. Alandaki ornitofaunistik etmenlerin ekolojik denge çerçevesinde etkileşimlere sahip olması ve alanın göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle şehirleşme ve yoğun antropojenik etkiler gözlenmesine rağmen Beytepe ve çevresinin yabanıl yaşam için önemli bir alan olarak değer kazandığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the bird species that are observed Beytepe-Ankara and to state the seasonal population fluctuatıngs of some passerine birds. The bird observations was done at six different observation site in Beytepe between September 2003 and September 2004. Totally, 32 field studies are done in the study area at rhe different periods of time. In breeding and migration periods they are obseved once in every 10 days and behind the time these activities take, they are oserved once in every 20 days. As a result of these observations 82 species of birds belonging to 29 families are determined in the vicinity of Beytepe. Twenty-six species of these birds belonging to 13 families are as known nonpasseres, 56 species of these birds belonging to 16 families are known passeres. Through the data provided as a result of this study, 9 passerine birds are resident (species which are dominant in the area), 15 passerine birds breeds in this area and leave after breeding activities (migrant), 10 passerine birds are summer and autumn visitors, 8 passerine birds are winter visitors and 14 passerine birds are transite migrant. İn addition, it is revealed that the bird species are represented by a high population at breeding and migration periods and it is also revealed that they prefer natural and artifical habitats (terrestrial and/or aquatic). Despite the urbanization and a lot of antrophogenic effects this area is on of the way of migration, it is revealed that Beytepe is an important area for the wıldlife particulary bird life as well.