Duygusal zekâ ve dindarlık ilişkisi
The relationship between religiosity and emotional intelligence
  1. Tez No: 562628
  2. Yazar: ŞEYMA DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal zekâ ve dindarlık ile ilgili özellikleri ölçüp, yapılacak analizlerle iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada ilk olarak konuyla ilgili teorik açıklamalara yer verilmiş, ardından tecrübi çalışmalardan çıkan sonuçların istatistiksel analizi yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Çankırı'daki görev yapan öğretmenlerden, tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 158 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların dindarlık düzeylerini ölçmek için“dini yönelim kendini tanıma ölçeği”, duygusal zekâ düzeylerini ölçmek için“duygusal zekâ özelliği ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0) istatistiki programıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak dini yönelim kendini tanıma ile duygusal zekâ özelliği düzeyleri arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the characteristics of emotional intelligence and religiosity and to determine the relationship between this two variables. In the research, firstly theoretical explanations were made about the given subjects and then the results of experimental studies were analyzed statistically. The sample of the study consists 158 teachers who were chosen by random sampling from the teachers in Çankırı. Screening method was used in the study. In order to determine the level of religiousness of participants, religiousity self-knowledge scale was used. Besides emotional intelligence scale was used to measure emotional intelligence level. The data were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0) statistical program. As a result, it was found that there was a positive relationship between religious orientation self-awareness and emotional intelligence level.