Evli bireylerde duygusal zekâ, evlilik doyumu ve dindarlık ilişkisi
The relationship between emotional intelligence, marital satisfaction, and religiosity in married individuals
  1. Tez No: 888159
  2. Yazar: SÜMEYYE PEŞKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma evli bireylerde duygusal zekâ, evlilik doyumu ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda cinsiyet, yaş, meslek, kardeş sayısı gibi kişisel ve demografik özellikler açısından da bu ilişki ele alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu'da ikâmet eden 685 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Üç ana başlıktan oluşan çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Bu bölümde duygusal zekâ, evlilik doyumu ve dindarlık kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmanın modeli, evreni, veri toplama araçları, verilerin toplanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın neticesinde elde edilen bulgular ve bunlara yönelik değerlendirmeler bulunmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre duygusal zekâ, evlilik doyumu ve dindarlık düzeyi demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Duygusal zekâ ile evlilik yaşamı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Duygusal zekâ ile dindarlık arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Evlilik yaşamı ile dindarlık arasındaki ilişki ise daha zayıf bir şekilde, ancak yine pozitif ve anlamlı bir şekilde bulunmuştur. Sonuç olarak, duygusal zekâ, evlilik yaşamı ve dindarlık arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bu özelliklerin birbirleriyle yakından ilişkili olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Duygusal Zekâ, Evlilik Doyumu, Evli Birey, Dindarlık, Din Psikolojisi
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between emotional intelligence, marital satisfaction, and religiosity among married individuals. In this context, the relationship is also considered in terms of personal and demographic characteristics such as gender, age, occupation, and number of siblings. The study employs relational and descriptive survey models, which are among the quantitative research methods. The sample of the study consists of 685 married individuals residing in Bolu. The data collection tools used in the research include the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, the Marital Life Scale, the Religiosity Scale, and the Personal Information Form. The study is divided into three main sections. The first section presents the conceptual framework, discussing the concepts of emotional intelligence, marital satisfaction, and religiosity. The second section provides information about the study's model, population, data collection tools, and data collection process. The third section contains the findings obtained from the research and their evaluations. According to the findings of the research, the levels of emotional intelligence, marital satisfaction, and religiosity vary according to demographic variables. A positive and significant relationship was found between emotional intelligence and marital life. A positive and significant relationship was also found between emotional intelligence and religiosity. The relationship between marital life and religiosity was found to be weaker but still positive and significant. In conclusion, it was determined that there is a significant relationship between emotional intelligence, marital life, and religiosity, and these characteristics are closely related to each other. KEYWORDS: Emotional Intelligence, Marital Satisfaction, Married Individual, Religiosity, Psychology of Religion