Sert linyitlerin (Arguvan ve Soma) flotasyon özelliklerinin araştırılması
Investigation of flotation properties of hard lignite (Arguvan and Soma)
  1. Tez No: 562668
  2. Yazar: MERVE BAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ASLAN, DOÇ. DR. İSMAİL BENTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında; Malatya-Arguvan ve Manisa-Soma linyitlerinin yüzebilirliği hakkında ön bilgi edinmek amacıyla, öncelikle zeta potansiyeli okumaları ve mikroflotasyon deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden seçilen toplayıcı türü (gazyağı) kullanılarak, optimum flotasyon şartlarını belirlemek amacıyla, farklı flotasyon parametreleri (tane boyutu, pülpte katı oranı, toplayıcı miktarı, dağıtıcı türü ve miktarı, pH değeri) ile flotasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Malatya-Arguvan linyiti için flotasyon deneyleri kademeli, kademesiz ve şlamı alınmış (şlamsız); Manisa-Soma linyiti içinse kademesiz ve şlamı alınmış olarak gerçekleştirilmiştir. Malatya-Arguvan linyiti için kademeli ve kademesiz flotasyon sonuçlarına göre lave külünde şlamı atmanın etkili olduğu belirlense de, flotasyon veriminde herhangi bir iyileşme görülmemiştir. Manisa-Soma linyiti için ise kademesiz flotasyon deneylerinde lave külleri besleme külünden fazla çıkmıştır. Şlamı alınmış (şlamsız) flotasyon deneylerinde ise lave külü değeri, besleme külü değerinden düşük çıkmıştır. Ancak yanabilir veriminde % 14-24 arasında değişmesi flotasyon işleminin uygun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; In order to obtain preliminary information on the floatability of the Malatya-Arguvan and Manisa-Soma lignites, surface load readings (zeta potential) and microflotation experiments were performed in the first place. In order to determine the optimum flotation conditions, by using the collector type (kerosene) selected from these experiments, different flotation parameters (grain size, solid rate in pulp, collector quantity, type and amount of dispersant, pH value) and mechanical flotation experiments were performed. Flotation experiments for Malatya-Arguvan lignite were gradual, stepless and slimed (slamless); For the Manisa-Soma lignite, it was carried out infinitely variable and slimed. According to the graded and stepless flotation results for Malatya-Arguvan lignite, it was determined that throwing slam in lave ash was effective, but no improvement was observed in flotation yield. In the Manisa-Soma lignite stepless flotation experiments, the additional ash was higher than the feed ash. In the flotation experiments which were slimed (non-slim), the ash ash value was lower than the feed ash value. However, the change in burnable efficiency between 14-24% indicates that flotation process is not suitable.