Kamu örgütlerinde pozitif psikolojik sermaye, politik davranış ve örgütsel sinizm etkileşiminin değerlendirilmesi: Erzurum ili mesleki ve teknik anadolu liselerinde bir uygulama
Evaluation of the interaction of positive psychological capital, political behavior and organizational cinism in public organizations: An application in erzurum vocational and technical anatolian high schools
  1. Tez No: 562669
  2. Yazar: ALİ OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışma örgütleri rekabet şartları altında ayakta kalabilmek ve daha iyisini elde edebilmek için insan kaynakları yönetim birimlerini daha aktif bir şekilde kullanmaktadır. İnsan sermayesinin değerinin anlaşıldığı günümüz şartlarında pozitif psikolojik sermaye çalışmaları önemli ölçüde değer kazanmıştır. Pozitif psikolojik sermayenin diğer örgütsel davranışlar ile olan ilişkileri akademik çalışmalarda sıklıkla incelenmektedir. Çalışmada pozitif psikolojik sermaye ile politik davranış ve örgütsel sinizm arasındaki ilişki ve üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalışan öğretmenler ile yapılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan farklılık analizi sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermaye, politik davranış ve örgütsel sinizm cinsiyet, medeni durum, yaş ve mesleki kıdem yılı değişkenleri ile anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel sinizm ve politik davranış arasında anlamlı ve negatif yönde ilişki olduğu ve pozitif psikolojik sermayenin örgütsel sinizmi ve politik davranışı etkilediği sonucuna varılmıştır. Örgütsel sinizm ve politik davranış arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki bulunmakta ve örgütsel sinizm politik davranışı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Labor organizations use human resources management units more actively in order to survive and achieve better under competitive conditions. In today's conditions where the value of human capital is understood, positive psychological capital studies have gained significant value. The relationship between positive psychological capital and other organizational behaviors is frequently examined in academic studies. In this study, the relationship between positive psychological capital and political behavior and cynicism and its effect on it was examined. The study was conducted with teachers working in Vocational and Technical Anatolian High School affiliated to Erzurum Provincial Directorate of National Education. The data obtained by the survey method were analyzed with SPSS program. According to the results of the difference analysis, psychological capital, political behavior and organizational cynicism were not found to be significant differences with gender, marital status, age and years of professional seniority. According to the results of correlation and regression analysis, there is a significant and negative relationship between positive psychological capital and organizational cynicism and political behavior and positive psychological capital affects organizational cynicism and political behavior. There is a significant and positive relationship between organizational cynicism and political behavior and organizational cynicism affects political behavior.