Ticari olarak kullanılan bazı ahşap koruyucu üst yüzey işlem maddelerinin doğu kayını ve sarıçam odununda fiziksel, mekanik ve biyolojik özelliklere etkisi
The effect of some wood preservative varnishes in the market on physical, mechanical and biological properties of oriental beech and scots pine
- Tez No: 562674
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT CAFER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada piyasada ticari olarak kullanılan bazı ahşap koruyucu verniklerin odunu zararlı etkenlerden ne ölçüde ve ne kadar süreyle koruduğu araştırılmıştır. Öncelikle ahşabın yapısı, özellikleri, zayıf ve güçlü yanları irdelenmiştir. Ardından ahşabı bozunduran etmenler ve onlarla mücadele yöntemlerine yer verilmiştir. Üç farklı firmaya ait beş farklı koruyucu özellikteki vernik, doğu kayını ve sarıçam odunundan elde edilmiş örneklere fırça yardımıyla katalog talimatlarına özen gösterilerek uygulanmıştır. Üst yüzey işlemi uygulanmış ve uygulanmamış test ve kontrol örnekleri yapay iç ve dış ortam testlerine tabi tutulmuştur. Test ve kontrol örneklerinde ilgili standartlara göre renk değişimi, yüzey pürüzlüğü, su alma ve boyutsal kararlılık, yapışma direnci, liflere paralel basınç direnci ve mantar çürüklük deneyleri yapılmıştır. Deneylerde genel olarak en iyi sonuçlar E verniğinden alınmış; bu vernik özellikle mantar çürüklük ve su alma deneylerinde diğer verniklerden daha iyi sonuç vermiştir. Vernikler arasında performans farklılığı olmasına veya kontrol örneklerine göre bazı üstünlükleri bulunmasına rağmen; genel olarak bakıldığında mantar çürüklük testi sonrasında odunda meydana gelen ağırlık kayıplarını önleyemedikleri ve odun koruma standartlarını sağlayamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated how some wood preservative varnishes used commercially in the market protect wood from harmful factors and for how long. First of all, structure, properties, weak and strong sides of wood are examined. Afterwards, the factors that break down the wood and the methods to combat them were given. Five different commercial protective varnishes of three different companies were applied to the samples obtained from the oriental beech (Fagus orientalis L.) and scots pine (Pinus sylvestris L.) wood by applying a brush to the catalog instructions. The test samples treated with varnishes and the control samples were subjected to artificial outdoor and indoor tests. In the test and control samples, color change, surface roughness, water absorption and dimensional stability, adhesion strength, compression strength parallel to fiber and fungal decay tests were carried out according to the relevant standards. In general, the best results were obtained from E varnish; this varnish yielded better results than other varnishes, especially in fungal decay and water absorption experiments. Although there are some performance differences between varnishes, or between test and control samples; in general, it was determined that they could not prevent the weight loss of wood samples after the fungus decay test and could not provide the wood protection standards.