Developing and validating a computerized oral proficiency test of English as a foreign language (COPTEFL)
Bilgisayar tabanlı İngilizce konuşma yeterlik testi geliştirilmesi ve geçerlik çalışması (COPTEFL)
  1. Tez No: 562695
  2. Yazar: CEMRE İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma, Bilgisayar Tabanlı İngilizce Konuşma Yeterlik Testi'nin (COPTEFL) geliştirilmesi ve geçerlilik çalışması sürecine yönelik bir çalışmadır. Testin amacı, Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (AUSFL) öğrencilerinin konuşma yeterlilik seviyelerini ölçmektir. Bu amaçla, Evrensel Dil Ölçeği (GSE, 2016) seviye tanımlayıcıları temel alınarak üç farklı konuşma testi sorusu hazırlanmıştır. Çalışma, Weir'in (2005) sosyo-bilişsel çerçevesini esas alarak bilişsel, bağlamsal ve puanlama geçerliliği yönlerinden testin geçerliliğine kanıt sağlamıştır. Test sorularının geliştirilmesinden sonra, COPTEFL sisteminin geliştirilmesi ve ardından COPTEFL ile yüz yüze konuşma testi arasındaki test puanlarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada ayrıca, katılımcıların test ortamlarına yönelik tutumları da incelenmiştir. Araştırma, AUSFL, Türkiye'de uygulanmış ve çalışmaya, 45 öğrenci katılmıştır. Test puanlarının karşılaştırılabilirliğini araştırmak için, Sınıf İçi Korelasyon katsayıları (ICC) ve Eşleştirilmiş Örneklem t- Testleri yapılmış, teste girenlerin tutumlarını araştırmak içinse Creswell'in (2012) nitel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu nitel ve nicel analizlerden elde edilen bulgular, COPTEFL'ın geçerliliği ve güvenirliği konusunda önemli kanıtlar sunmuştur. Çalışmanın sonucu baz alınarak yapılan tartışmaların ışığında, gelecek araştırmalar için önerilerden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the development and validation process of the Computerized Oral Proficiency Test of English as a Foreign Language (COPTEFL). The test aims at assessing the speaking proficiency levels of students in Anadolu University School of Foreign Languages (AUSFL). For this purpose, three monologic tasks were developed based on the Global Scale of English (GSE, 2015) level descriptors. Following Weir's (2005) socio-cognitive framework, the study provided evidence for cognitive validity along with context and scoring validity aspects of the speaking tasks. After the development of the tasks, it was aimed to develop the COPTEFL system and then compare the test scores on monologic tasks between the COPTEFL and the face-to-face speaking test. The study also explored test comparability from the test takers' perspectives and compared the test taker attitudinal reactions to taking different formats. The study was employed at AUSFL, Turkey. 45 students participated in the study. To investigate the test score comparability, intra-class correlations coefficients (ICC) and paired-samples t-tests were run. For test taker attitudes, qualitative content analysis scheme of Creswell (2012) was employed. The findings from these qualitative and quantitative analyses provided substantial support for the validity and reliability of the COPTEFL and inform the further refinement of the test tasks. In the light of discussions based on the results of the study, suggestions for further research were also mentioned.