Bulanık TOPSİS ve AHP yöntemleri ile performans değerlendirmesi:Esenboğa Havalimanında bir uygulama
Performance evaluation with fuzzy TOPSIS and AHP methods: An application in Esenboga Airport
- Tez No: 562701
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sivil Havacılık, Econometrics, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Havayolu taşımacılığı günümüzde oldukça gelişmiş, dünyanın bir ucundan diğer ucuna çok kısa sürelerde seyahat etmeyi sağlayan ulaşım türü olarak en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Havayolu taşımacılığına olan talebin artması ile birlikte birçok havayolu şirketi kurulmuş, dolayısıyla bir rekabet ortamı oluşmuştur. Oluşan rekabet ortamında havayolu şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için bilimsel analizlerden faydalanılarak yapılan performans değerlendirmesi, şirketlerin hedefleri ve stratejilerini belirlemeleri açısından oldukça önemlidir. Havayolu şirketleri yolcular tarafından tercih edilebilir olmak amacıyla çeşitli hizmetler sunmak, kalite faktörü sağlamak gibi birçok uygulamaya gitmektedirler. Bu çalışmada Ankara Esenboğa Havalimanı'nda hizmet veren üç havayolu şirketi çok kriterli karar verme(ÇKKV) yöntemlerinden olan AHP ve Bulanık TOPSIS yöntemlerinden yararlanarak performans değerlendirmesine tabi tutulmuştur. Yapılacak değerlendirme ile hem havayolu seyahatini seçmeyi planlayan yolcuların tercih öncesinde ilgili havayolu şirketi hakkında fikir sahibi olması hedeflenmiş, hem de havayolu şirketlerinin kendilerini diğer şirketlerle karşılaştırması ve eksiklerinin görülmesi konusunda bir bakış açısı kazanmalarının sağlanması amaçlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre AHP yönteminde en önemli kriter“Maliyet”iken Bulanık TOPSIS yönteminde en önemli kriter“Uçakların büyük ve yeni olması”kriteri çıkmıştır. Her iki yöntemde de üç alternatif havayolu şirketi içerisinden THY şirketi en yüksek öncelik değeriyle en iyi performansa sahip havayolu şirketi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Airways transporting have developed and become a transportation type that provides people to travel all over the world in a very short time and because of that it have become one of the most preferred transportation type. Demand for airways transporting have increased and so lots of airway companies have been established and a competition environment have been formed. In this competition environment, airway companies have to use scientific analyzes and set their goals to survive. In this work, three airway companies that serving in Ankara Esenboğa Airport have subjected to performance rating with AHP and Fuzzy TOPSIS methods, one of the Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods, and a new model has been developed. Thanks to this evaluation both people could choose airway company and also airway companies could compare their selves with others and see their lacks. According to the results of the analysis while the most important criterion in the AHP method was“Cost”, the most important criteria in the Fuzzy TOPSIS method appeared as“to be largeandnew of the aircrafts”criteria. In both methods THY company from inside of three alternative has been airway company to the best performance with the highest priority value.