Kamu personeli performans değerlendirmesi için AHP ve bulanık TOPSIS ile bütünleşik karar destek model önerisi -İBB örneği
Integrated decision support model proposal for performance evaluation of public staff: Using ahp and fuzzy TOPSIS-İstanbul Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 690191
  2. Yazar: NAZLI ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojinin hızla gelişmesi ile insan kaynağında da farklı ihtiyaçlar oluşmuştur. Nitelikli iş gücünü elde etmede ve sürdürmede kurumlar rasyonel bir bakış açısıyla çalışanlarının performansını değerlendirmek üzerine odaklanmışlardır. Bunun içinde kamu kurumları personel performansını ölçerken verimliliği ve hizmet kalitesini etkileyen kriterleri göz önünde bulundurmalı ve personellerinin performans değerlendirme süreçlerinde bu hususlara dikkat etmelidirler. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, kamu performans gereklilikleri ve kriterlerini dikkate alarak personel performans değerlendirmesi için bütünleşik bir model ortaya koymaktır. Önerilen modelde AHP ve bulanık TOPSIS yöntemleri birlikte kullanılmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde çalışan memur personelin performans değerlendirmesinde uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak performans değerlendirme sürecinde kullanılacak olan kriterler belirlenmiş, ardından Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden AHP ile kriterler ağırlıklandırılmıştır. Bunu takiben, kriterlere göre personel performans değerlendirmesi için bulanık TOPSIS algoritması kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar personellerin demografik verileri ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Önerilen modelin performans değerlendirme aşamasında yöneticilere kolaylık sağlayıp adil ve güvenilir sonuçlar içermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of globalization and technology have changed the needs of human resources. Organisations have focused on evaluating personnel performance with a rational perspective to have and maintain a qualified workforce. In this context, organisations should consider the criteria that affect productivity and service quality while measuring the performance of their personnel, and they should pay attention to these issues in the performance evaluation processes. This study presents an integrated model for personnel performance evaluation, taking into account public performance management requirements. In the proposed model, two of the Multi-Criteria Decision-Making methods, AHP and fuzzy TOPSIS, were used together to evaluate the performance of a hundred personnel working at the Istanbul Metropolitan Municipality (IMM). Within the scope of this study, the evaluation criteria were identified first and then weighted with AHP. Following that, a fuzzy TOPSIS algorithm was used to evaluate the personnel performance under given criteria. The results were analysed to understand the effects of the demographic data on performance. The proposed model is expected to provide convenience to human resource managers for fair and reliable performance evaluations.