A performance evaluation model for railway transportation companies using multi-criteria decision making methods
Demiryolu taşıma şirketleri için çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak bir performans değerlendirme modeli
- Tez No: 804332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUŞİN UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Performans değerlendirme, yönetimsel kararların alınması ve performansı iyileştirmeyi desteklemek amacıyla bir organizasyonun ortaya koyduğu performansa ilişkin objektif ve nicel bilgiler üretmeyi amaçlar. Bu çalışmada, Türkiye'de 2013 yılında yürürlüğe giren 6461 sayılı yasa ile serbestleşen demiryolu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren demiryolu yük tren işletmecisi şirketlerin (DTİ) performans değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak demiryollarındaki performans kavramı analiz edilmiş ve demiryolu yük treni işletme şirketlerinin performansının değerlendirmesinde kullanılacak olan Temel Performans Göstergeleri (TPG'ler) belirlenmiştir. Belirlenen TPG'lerin göreli ağırlıklarını belirlemek için AHP ve bulanık AHP'den yararlanılmıştır. Çalışmanın son aşamasında belirlenen TPG ağırlıkları kullanılarak Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan EDAS yöntemi kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren yük treni işletme şirketlerinin performansları değerlendirilmiştir. Diğer ÇKKV yöntemleri olan TOPSIS, PROMETHEE II ve COPRAS da EDAS'ın sonuçlarını desteklemek için uygulanmıştır. TPG'lerin göreli ağırlıklarındaki değişikliklerin sonuçları nasıl etkilediğini değerlendirmek için duyarlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance evaluation aims to produce objective and quantitative information about the performance of an organization to support making managerial decisions and improving performance. In this study, it is targeted to evaluate the performance of the freight train operating companies (TOC) in the railway transportation sector which was liberalized with Law No. 6461 entering into force in 2013 in Turkey. In the study, firstly, the concept of performance in railways is analyzed, and the Key Performance Indicators (KPIs) to be used in evaluating the performance of railway freight train operating companies are determined. AHP and fuzzy AHP methods are utilized to determine the relative weights of the specified KPIs. In the last stage of the study, by using the KPI weights determined, the performances of freight train operating companies in Turkey are evaluated using the EDAS method which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. Other MCDM methods, TOPSIS, PROMETHEE II and COPRAS, are applied to support the results of EDAS. Sensitivity analysis was performed to evaluate how the changes in the relative weights of the KPIs effect results.