Nâmık Kemal'in İntibah romanında 'İyi' ve 'Kötü'nün ifadesi üzerine bir söylem analizi
A discourse analysis on the expression of the 'Good' and the 'Bad' in Inti̇bah by Nâmik Kemal
  1. Tez No: 562715
  2. Yazar: BURCU DOĞAN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEFİK ŞENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Nâmık Kemal'in yazmış olduğu ve Türk Edebiyatı'nda Batılı tarzdaki ilk romanlardan olan İntibah ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, İntibah'ta 'iyi' ve 'kötü' kavramlarının nasıl sunulduğunu söylem analizi yöntemlerinden faydalanarak incelemektir. Bu tezin birinci bölümünde söylem kavramı ve söylem analizi yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde Nâmık Kemal'in hayatı, eserleri ve görüşlerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde İntibah ile ilgili bilgi verilip kısa bir özeti sunulmuştur. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise dilbilimsel ve tahkiye temelli söylem analizi yöntemleri kullanılarak 'iyi' ve 'kötü' kavramları çerçevesinde analiz gerçekleştirilmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Nâmık Kemal's İntibah, which is one of the first novels written in the Western style in the Turkish Literature. The aim of this study is to examine the 'good' and the 'bad' in İntibah using discourse analysis. In the first chapter of this thesis, discourse and methods of discourse analysis have been discussed. In the second and third chapters, information on Nâmık Kemal and İntibah has been provided. In the fourth chapter, the analysis of the 'good' and the 'bad' has been done using linguistic and narrative discourse methods. Finally, in the fifth chapter, the results have been discussed.