Sosyal kampanya bağlamında Kızılay kurumu afişlerinin görsel çözümlenmesi
Visual analysis of the Turkish Red Crescent corporationin the context of social campaign posters
- Tez No: 562717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ERHAN TARLAKAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sosyal kampanya ve sorumluluk kapsamında önemli bir konuma sahip olan Kızılay, 1868 yılında kurulmuş ve sosyal sorumluluk alanında dünyada faaliyet gösteren köklü yardımlaşma kurumlarından birisi olmuştur. Kızılay, toplumdaki rolü ve sosyal sorumluluk projeleri dolayısıyla gerek Türk toplumlarında gerekse dünya genelinde önemli faaliyetlerde bulunmuş olup bu kapsamda çalışmada ele alınan kurum olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, Kızılay Kurumu'nun sosyal kampanya bağlamında geçmişten günümüze afiş tasarım örneklerinden otuz tanesi incelenmiştir. Afişlerde iletilmek istenen mesajların hedef kitleye iletiliş biçimine, tasarımda bulunan ögelerin içerdiği anlamlara bakılmış ve afiş tasarımında değerlendirme kriterleri, algılanabilirlik, renk, bütünlük, denge, tipografi gibi ögelerin analizi yapılarak afiş tasarımlarının görsel çözümlenmesi yapılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, Kızılay Kurumu'nun afişlerindeki dilsel iletilerde sözel hiyerarşiye dikkat edilerek anlatım birliğinin sağlandığı ve mesajların hedef kitleye etkin bir şekilde ulaştırılmaya çalışıldığı görülmüştür. Ayrıca afişlerde mesaj-imge bütünlüğünün sağlanarak tasarımda kullanılan ögelerin bir bütünlük oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Red Crescent, which has an important position in the scope of social campaign and responsibility, was established in 1868 and has been one of the longestablished social assistance organizations in the world. Turkish Red Crescent Kızılay, acted both in Turkish society and world societies dua to its role in society and its social responsibility projects, has been chosen as the institution to be scrutinised. In this study, 30 of the poster design examples of the Turkish Red Crescent from the past to the present have been examined for the social campaign of the Turkish Red Crescent. In the posters, the way of transmitting of the messages to the target audience and the meanings of the elements included in the design were examined. Also, the analysis of poster design criteria such as evaluation criteria, perceptibility, color, integrity, balance, typography were analyzed and visual analysis of poster designs was done. As a result of this study, it has been observed that the expression unity is achieved by paying attention to the verbal hierarchy in the linguistic messages in the posters of the Turkish Red Crescent and the messages are tried to be transmitted to the target audience effectively. In addition, it is seen that the elements used in the design create an integrity by providing message-image integrity in posters.