Ailelerin çocuklarının eğitimine ilişkin memnuniyetleri ve çocuklarının gelişim durumları arasındaki ilişki
The relationship between the satisfaction of parents about their children's education and the developmental status of the children
- Tez No: 562720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Erken çocukluk dönemindeki çocukların eğitim deneyimleri konusunda ailelerinin memnuniyetleri ile çocukların gelişim alanlarındaki mevcut gelişim durumları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu küme örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen okullarda araştırmaya gönüllü olarak katılan 48-72 aylık çocuklar ile aileleri oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgi formları, Bilgin (2002) tarafından geliştirilen Marmara Gelişim Ölçeği ile Ahmetoğlu ve Acar (2017) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Ebeveynlerin Erken Çocukluk Dönemindeki Çocuklarının Eğitim Deneyimleri Konusundaki Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; çocukların gelişim alt testlerinden aldıkları puanların birbirleriyle pozitif yönde ve anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu durum gelişimin bütüncüllüğünü ve tüm gelişim alanlarının birbirleriyle olan ilişkisini göstermektedir. Ebeveynlerin eğitimsel deneyimlerdeki memnuniyetleri bakımından; öğretmenle iletişim ve sınıf/okul iletişiminden aldıkları puanların pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olması, eğitimsel deneyimlerdeki ebeveyn memnuniyetinin öğretmen ve sınıf/okul arasındaki ilişkisini ifade etmektedir. Çocukların gelişim durumları ile ebeveynlerinin eğitimsel deneyimlerdeki memnuniyetlerini ele alan alt testler arasındaki ilişki incelendiğinde ise çocukların dil ve zihinsel gelişim puanları arttıkça ebeveynlerinin de gerek öğretmenle olan gerekse sınıf ve okulla olan iletişimlerini kapsayan eğitimsel deneyimlerine dair memnuniyetlerinin arttığı söylenebilir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatüre dayandırılarak tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was designed using the correlational survey model of quantitative research methods, is to investigate the relationship between parents' satisfaction with their children's educational experiences in the early childhood period and the current developmental status of children. The research group of the study consists of 48-72 month old children, volunteered to participate in the schools determined by using a cluster sampling method and their families. This study used the demographic information forms, the Marmara Development Scale developed by Bilgin (2002) and the Parent's Satisfaction with Educational Experiences in Early Childhood Period Scale, which was adapted into Turkish by Ahmetoğlu and Acar (2017). According to the findings; the scores obtained from developmental subtests of children were positively and significantly correlated with each other. This indicates the holistic nature of development and the interrelationship between all development areas. In terms of the parental satisfaction witheducational experiences; the positive and meaningful scores of teacher communication and school/classroom communication express the relationship between parental satisfaction and teacher/ classroom/ school in educational experiences. When the language and mental development scores of the children increase, the satisfaction of the parents about these educational experiencesincreases, including both their communication with the teacher and school/classroom communication. The findings of the research were discussed based on the related literature and various suggestions were made.