ABD'nin Arap Baharı sonrası Suriye politikası
After the Arab Spring US policy on Syria
  1. Tez No: 562721
  2. Yazar: İSMAİL ERGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Arap Baharı sonrası Suriye'de ortaya çıkan karışık durum, hem insani hem politik hem de terör sorununu ortaya çıkardı. İç savaşın yaşandığı Suriye'de dini ve etnik grupların da savaşa dâhil olmasıyla çatışmalar şiddetlendi. Amerika'nın Suriye'deki duruma ilk tepkisi, Esad'ın yönetimi bırakması yönünde oldu. Ancak Rusya'nın Esad rejimine sahip çıkmasından sonra Suriye'de Rusya'ya karşı vekâlet savaşı başlamış oldu. Amerika ve Rusya Suriye'deki iç savaşı güç mücadelesine çevirmişlerdir. Arap Baharı sonrası DAEŞ, çatışmalarda kazandıkları bölgelerle iç savaşa yeni bir aktör olarak katıldı. İnternet üzerinden yayınladıkları videolarda dünyaya meydan okumaları DAEŞ'i en büyük tehdit haline getirdi. ABD'nin Suriye politikasında birinci önceliği Esad'ın devrilmesiyken, DAEŞ'in ortadan kaldırılması birinci öncelik oldu. DAEŞ'e karşı mücadelede NATO'ya destek veren ABD, bölgedeki örgütlerden PYD/YPG ile de yakın işbirliği içine girdi. Amerika'daki başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump, yaptığı açıklamalarda Obama'nın Suriye politikasında hatalı olduğunu söyledi. Ancak kendisi de tıpkı Obama gibi Kürt gruplarına destek vererek Obama'nın Suriye politikasını sürdürdü. Amerika'nın desteğini arkasına alan YPG, DAEŞ'in elinden pek çok bölgeyi aldı. Amerika, YPG'ye desteğini artırarak binlerce ağır silah, yüzlerce zırhlı araç, onlarca tank ve diğer yardımlarla birlikte yaklaşık 5000 tır askeri malzeme yardımında bulundu. Bu askeri yardımlar gösteriyor ki, ABD Irak'ın kuzeyinde oluşturduğu gibi Suriye'nin kuzeyinde de söz sahibi olabileceği bir Kürt yönetimi oluşturmayı hedefliyor. Rusya ile Suriye'de başlayan güç savaşında, dengeleri bozacak fırsatları arıyor.
Özet (Çeviri)
After the Arab Spring, mixed situation in Syria caused human, political and terror problems. In Syria where civil war, conflicts became more intense as religious and ethnic groups were involved in the war. The first reaction of America to the situation in Syria was that Assad has to leave administration. However, after Russia's defense of the Assad regime, a war of proxy against Russia began in Syria. America and Russia have turned the civil war in Syria into a struggle for power. After the Arab Spring, ISIS joined as a new actor in the civil war with the regions they gained in the conflict. ISIS threated the world in video on internet caused they are biggest threat. First priorities of the US policy was to defeat Assad, clean ISIS from the region. America supported NATO against ISIS, has also worked closely with PYD/YPG organization in Syria. Donald Trump won the presidential election in America, said that Obama was wrong in Syrian politics. But he carried on Obama's Syrian policy by supporting Kurdish groups. YPG forces took many place from ISIS, with behind the support of America. America has increased its support for YPG with about 5000 trucks of military supplies, including thousands of heavy weapons, hundreds of armored vehicles, tanks and other assistance. These military aids show that America aim to create a Kurdish administration in northern Syria, as they have created in the north of Iraq. They are looking for opportunities to change the balance of power in Syria against Russia.