Türk Hukukunda kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesi
Principle of equal apportionment of public burdens in Turkish Law
- Tez No: 562733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SACİT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kişiler bir devletin çatısı altında yaşayabilmek için bazı külfetlere katlanmak zorundadırlar. Bu külfetler vatandaş olmanın sağladığı nimetlerin karşılığını oluşturur. Bir düzen dahilinde güven içinde yaşama ve hizmetlerden faydalanma bu nimetlerin en temel olanlarıdır. Hayatın neredeyse her alanında geçerli bir kural haline geldiği gibi her menfaatin karşılığında bir külfet bulunmaktadır. Mecellenin 88. maddesinde ifade edildiği üzere“Külfet nimete ve nimet külfete göredir”. Hukuk devletinde, vatandaşlar arasında nimetler yönünden herhangi bir ayrım yapılamayacağı gibi katlanılan külfetler açısından da ayrım yapılamaz. Öğreti ve içtihatlarda kamu külfetleri karşısında eşitlik olarak formülleştirilen ilkenin uygulandığı alanlar incelendiğinde, ilkeye en fazla bayındırlık hizmetleri nedeniyle meydana gelen zararların tazmini konusunda başvurulduğu görülmektedir. Bununla birlikte bayındırlık hizmetleri haricinde sunulan diğer kamu hizmetlerinin doğal bir sonucu olarak meydana gelen zararlar ile hukuka uygun olarak tesis edilen idari işlemlerden dolayı meydana gelen özel ve olağan dışı zararların da, idari yargı mercileri tarafından ilke kapsamında tazmin edilmesine karar verildiği görülmektedir. İlke kapsamında tazmin edilecek zararların birel işlemden ya da düzenleyici işlemden kaynaklanmasının ise bir önemi bulunmamaktadır. Diğer bir ifadeyle hukuka uygun düzenleyici işlemlerden kaynaklanan özel ve olağan dışı zararlar da ilke kapsamında tazmin edilecektir. Bir adım daha ileri gidildiğinde ise günümüzde, kanunların uygulanmasından ve akdedilen milletlerarası andlaşmalardan dolayı devletin sorumluluğunun öğretide kabul edildiği ve bu alanda devletin sorumluluğu konusunun kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesiyle izah edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to live under the same roof of a nation, Individuals should endure some particular burdens. These burdens are the trade-offs for enjoying the advantages of being a citizen. Living in safety and benefiting from the provision of services are the most fundamental benefits of these. There is a burden for every benefit is an undeniable rule in almost every aspect of life, as stated in Article 88 of the Mecelle (The civil code of the Ottoman Empire):“The burden is in proportion to the benefit and the benefit to the burden.”In the rule of law, no discrimination can be made between the citizens in terms of benefits as well as no discrimination can be made in terms of burdens. Given the principle of equal apportionment of public burdens in the doctrine and the legal precedent, it seems that this principle is mostly applied for compensation of damages caused by public works. Apart from the damages from the public works, the losses arising as a natural result of other public services and the individual and extraordinary costs caused by the administrative procedures established in accordance with the law are also compensated by the administrative judiciary within the scope of the principle. Under this principle, it does not matter whether the damages arise from a single transaction or a regulatory administrative act to be compensated. In other words, special and unusual costs resulting from regulatory administrative actions shall also be paid under the principle. When we go one step further, today, it would seem that the responsibility of the state is accepted in doctrine due to the enforcement of laws and the international treaties, and the responsibility of the country in this field is explained with the principle of equal apportionment of public burdens.