2007 öncesi binalarda enerji verimliliğini artırıcı yöntemler ve çevresel etkilerinin incelenmesi
Method of energy efficiency in buildings before 2007 and the environmental effects
- Tez No: 562735
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDALYAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada ve ülkemizde nüfus ve gelir artışıyla enerji tüketimine olan talepte doğru orantılı olarak artmaktadır. Enerji tüketiminin artmasıyla paralel olarak iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çevresel sorunlar da artış göstermektedir. Artan sera gazları yer kürenin karbon tutma kapasitesini azaltmaktadır. Bu sera gazı salınımlarının azaltılmasında enerjinin verimli kullanılması önemli bir role sahiptir. Bu tez çalışmasında, 2007 yılı öncesinde inşaatı tamamlanarak eğitim sektöründe hizmet vermekte olan bir binasının etüdü gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu etüt çalışmasında, binanın enerji verimliliği açısından analizi yapılarak enerji tüketimi ve atmosfere bıraktığı CO2 emisyon miktarı hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Bu kapsamda, binada enerji tüketimin fazla ve verimsiz olduğu bölümlerde, ilgili standart ve yönetmelikler de göz önünde bulundurularak verimlilik artırıcı yöntemler doğrultusunda birtakım öneriler değerlendirilmiştir. Önerilen bu iyileştirmeler ile binanın enerjiden ne kadar tasarruf edeceği ve atmosfere saldığı karbon emisyonunu ne kadar düşüreceği hesaplanmıştır. Yapının, mevcut durumu ile öneriler doğrultusunda iyileştirilmiş durumu arasında tüketilen enerji ve atmosfere salınan CO2 emisyon miktarı kıyaslanmıştır. Çalışmada, belirtilen küçük yatırımlar ile büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlanacağı ve aynı zamanda küresel ısınmaya olan etkinin azaltılacağı açıklanmıştır. Bu çalışmanın 2007 yılından önce yapımı tamamlanmış bütün eğitim kurumlarına örnek teşkil ederek, gerekli tadilatlar ile hizmetlerine verimli binalar olarak devam etmeleri hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population and income in the world and in our country, the demand for energy consumption is direct proportion. In the parallel with the increase with energy consumption, environmental problems such as climate change and global warming are also increasing. increasing greenhouse gases reduce the carbon capture capacity of the Earth. efficient energy use plays an essential role in reducing greenhouse gas emissions. In this thesis, before 2007, the construction of a building in the education sector was completed. in this study, Energy efficiency of the building was analyzed and an information about energy consumption was obtained and emissions of carbon dioxide released into the atmosphere. In the context, in the section where the energy consumption of the building is excessive and inefficient. some proposals have been evaluated with the methods of increasing efficiency by taking into consideration the relevant standards and regulations. With these proposed improvements, it is calculated how much the building will save energy and how much it will reduce the carbon emission it emits into the atmosphere. The energy consumed and the amount of CO2 emissions emitted into the atmosphere were compared between the current state of the building and its improved state in line with recommendations. In this study, it is clarified that with these small investments, large amounts of energy will be saved and the impact on global warming will be reduced at the same time. this study aims to be an example to all educational institutions which completed before 2007 and will continue to work as effective buildings with necessary modifications.