Sınıf öğretmenlerinin eğitim teknolojileri kullanım düzeylerinin bireysel yenilikçilik özellikleri açısından incelenmesi
Class teachers' usage levels of educational technologies in terms of individual innovation features
- Tez No: 562741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada ilkokulda görev yapan sınıf öğretmenlerinin eğitim teknolojileri kullanım düzeylerinin, bireysel yenilikçilik özelliklerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden, genel tarama modeline göre tasarlanan araştırmanın örneklemi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesinde görev yapan 341 sınıf öğretmeni ile oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak Öğretmenlerin Eğitim Teknoloji Yeterliliklerini Belirleme ölçeği, Bireysel Yenilikçilik ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi, varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, cinsiyet değişkeninin teknoloji okuryazarlığı ve teknolojiyi derse entegre etmede erkek öğretmenler lehine önemli bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumun oluşmasında erkek öğretmenlerin risk alma düzeylerinin kadın öğretmenlere göre daha fazla olmasının etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanında 11-15 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin teknoloji okuryazarlığı bağlamında kendilerini üst seviyede gördükleri belirtilmiştir. Bu noktada sınıf öğretmenlerinin sahip olduğu bireysel yenilikçilik özelliklerinin teknoloji kullanımı konusunda önemli bir fikir verdiği düşünülmüştür. On altı yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlerin değişime direnç puanlarının gittikçe artması önemli bir aşama olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eğitim Teknolojileri, Bireysel Yenilikçilik, Sınıf Öğretmeni, Teknoloji Kullanımı
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate class teachers' usage levels of educational technologies in primary schools with regard to the individual innovation features. The sample of this research which is designed according to the general survey models from quantitative research methods consists of 341 class teachers working in primary schools in Buca, İzmir in 2018-2019 academic year. Data collection devices are Assessment Scale of Class Teachers' Proficiency in using educational technologies, Individual Innovation Scale and Personal Information Form. It has been used descriptive statistics, independent groups t test, analysis of variance and multiple linear regression analysis to analyze the gathered data. As a result of these analyses, it can be said that gender variable is an important factor in integration the technology and literacy to the lessons in favor of male teachers. It is thought that, in this case male teachers' risk taking levels are higher than female teachers have an effect. Besides that it can be mentioned that teachers who have 11-15 years seniority see themselves superior on account of technology literacy. On this point class teachers' individual innovation features give us an important idea. The increase in resistance to change scores of teachers' who have sixteen years and over seniority has been considered as an important stage. KEYWORDS: Educational Technologies, Individual Innovation, Class Teacher, The Use of Technology