Z kuşağı mensubu öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları
Z generation students' habitual use of social media
- Tez No: 562745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEBRİKE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yaklaşık yirmi beş, otuz yıllık zaman aralıklarında doğan, büyüyen ve aynı dönem içinde olan olaylar tarafından etkilenen, bu etkileşimler sonucu benzer bakış açılarına sahip kişilerin oluşturduğu insan grupları kuşak olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu, farklı zaman aralıklarında yaşayan beş farklı kuşak kabul görmüştür. Farklı zaman diliminde doğan kuşaklar sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik gelişmelerden dolayı farklı kültür yapısına sahiptirler. Farklı zaman dilimlerinde doğmuş olmak, kuşakların davranışlarını da farklılaştırmışır. İletişim araçları teknolojik gelişmelerle çeşitlenmekte ve bireyler sürekli birbirleriyle iletişim halinde olmaktadır.. Sosyal medya ortaya çıkmadan önce geleneksel medya ile iletişim tek yönlü ve doğrusal bir şekildeyken sosyal medya iletişim şekli ve yöntemleri farklılaşmıştır. Sosyal medya bireyi merkeze alan, bireylerin kendi sosyal çevresini oluşturabildiği, birçok kişiyle iletişim kurabildiği küresel bir mecradır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı bir şekilde gelişme göstermesiyle birlikte hayatımıza giren sosyal medya, birbirine benzer özelliklere ve ihtiyaçlara sahip kuşakların oluşmasında etkili olmuştur. Bu küresel mecrada öne çıkan sosyal ağlar Z kuşağının yoğun bir şekilde ilgisini çekmektedir. Bilgi ve teknoloji çağının içine doğan ve Z kuşağı adı verilen nesil üyeleri, sosyal medya kullanımında önemli bir konuma sahiptir. Literatür taraması ve alan araştırması bölümlerinden oluşan çalışma, Z kuşağının sosyal medya kullanım alışkanlıklarını açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde sosyal medya, sosyal medyanın gelişimi ve sosyal medya araçları ile sosyal kuşaklar hakkında literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; teknolojinin içine doğan Z kuşağı mensubu bireylerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını incelemek amacıyla 20 sorudan oluşan anket, İstanbul'da yaşayan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan Z kuşağı mensubu 450 öğrenci tarafından cevaplandırılmıştır. Ortaya çıkan veriler SPSS 24.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Z kuşağı mensubu öğrencilerin sosyal medya platformlarını yoğun olarak kullandıkları, günün belirli bir kısmını internette geçirdikleri, çevrelerindeki kişilerle yüz yüze görüştükleri halde sosyal medyadan görüşmeye devam ettikleri, sosyal medya paylaşımlarını önemsedikleri ve sosyal medyanın kendileri için önemli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human groups formed by people who were born at intervals of 25-30 years, having grown up with similar perspectives, are described as generations as a result of their common experiences. Today, there are five different living generations with distinct characteristics. Generations born in different time periods demonstrate diverse patterns of cultural structures due to the changes and the development in social life, economics, politics and technology. Technological developments have changed the nature and effect of communication tools that individuals use to maintain contact with each other. Before the emergence of social media, communication with traditional media was one-way and linear, while social media communication methods have created different communication styles. Social media are global platforms where individuals can establish their own social environment and communicate with many people. With the rapid development of information and communication technologies, social media significantly redefined younger generations' characteristics and needs. The social networks that are prominent in this global environment had the greatest impact on Generation Z. The members of Generation Z, born into the age of information and technology, have an important role in the use of social media. Hence, having born in a distinct frame of time has also differentiated the behaviours of generations. This study, which consists of literature review and field research sections, aims to explain the habits of social media use of Generation Z. In the theoretical part of the study, social media, the development of social media, and social media tools and social generations have been reviewed. In the research section, the social media usage habits of Generation Z individuals, who were born into the technology, were studied: A questionnaire consisting of 20 questions was answered by 450 Generation Z students living in Istanbul and actively using social media. The data were analyzed with SPSS 24.0 statistical program. The study has concluded that Generation Z students, spending a certain portion of the day on the Internet, use social media platforms intensively; continue to talk on social media even in face-to-face situations, and the fact that they pay considerable attention to shares on social media, which is quite an important platform for them.