Boethius mantığında beş tümel
Five predicables in boethian logic
  1. Tez No: 562752
  2. Yazar: İSMAİL KÜÇÜKBAŞOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İMAMOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Araştırma, Boethius'un beş tümel üzerine görüşlerini konu edinmektedir. Boethius'un beş tümeli nasıl anladığı sorusunun yanıtını ortaya koymayı hedeflemektedir. Sorunun yanıtına beş tümelin kaynağının araştırılmasıyla başlanmaktadır. Çeşitli araştırmacıların görüşlerinden hareketle, beş tümelin kaynağının, Aristotelesçi yüklem sınıflarının yeni bir düzenlenmesinin ortaya koyulduğu eser olarak İsagoge, kurucusunun ise Porphyrios olduğu sonucuna varılmaktadır. Bu açıdan, Porphyrios da literatüre dahil edilmekte ve bir literatür eleştirisi sunulmaktadır. Birinci bölümde, Boethius düşüncesinde tümel kavramlar, öncelikli olarak soyutlama modelleri yoluyla oluşumları açısından, ardından özellikle dildeki işlevleri açısından incelenmektedir. Böylelikle, beş tümel ekseninde yürütülen bilişsel etkinliğin psikolojik ve iletişimsel temelleri gösterilmektedir. İkinci bölümde, cins, tür, ayrım, hassa ve ilinek Boethius açısından yüklem sınıfları olmaları bakımından detaylı olarak betimlenmektedir. Son aşamada, Porphyrios'un yüklem sınıfları kuramına Boethius'un yaklaşımının ana ilkeleri çözümlenmekte, beş tümelin on kategoriyle bağlantılı bir bütün olarak işleyişine dair bir değerlendirme sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has Boethius' thoughts on five predicables as its subject and aims to answer the question: 'How did Boethius understand five predicables?' İn order to answer the question, author starts a quest on the origins of five predicables. Basing on ideas of several resarcher's, İsagoge is determined as the source of five predicables and Porphyry as the realiser of a new arrangement of Aristotelian predicables. İn this context, a literature criticism is presented comprising Porphyry. İn the first chapter, universal concepts in Boethian thought are examined in their formation process through abstraction models, then focusing especially on their function in language. Thus, psychological and communicational basis of a cognitional act performed on the axis of five predicables is exposed. İn the second chapter, Boethius' views on genus, species, difference, property and accident qua predicables are entirely described. Finally, author analyses philosopher's main approach to Porphyrian five predicables and comments on their use in relation with all ten categories.