The effects of behavioral economics on consumer decision making behavior: An application of nudge theory
Davranışsal ekonominin tüketici karar verme davranışı üzerine etkileri: Dürtme teorisi uygulaması
  1. Tez No: 562753
  2. Yazar: MELİSA KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUMEYRA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz dünyasında, dürtme teorisi davranışsal ekonominin en yaygın genel kavramlarından biridir. Dürtme teorisi, bireylerin karar alma süreçleri üzerindeki açıklayıcı gücünden dolayı son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Günlük yaşamda, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, bireyler birçok karar alır ve karar alma süreci insanlar için kaçınılmazdır. Maksimum fayda sağlamak için insanlar verilen alternatifleri değerlendirerek her zaman mükemmel kararlar almaya çalışırlar. Bununla birlikte, bireyler irrasyonel davranışlara eğilim gösterdikleri için karar alma süreçlerinde farklı darboğazlarla karşılaşabilirler. Bu tür problemler dürtme teorisi ile çözülebilir. Dürtme teorisi, bireylerin yaşamlarında daha iyi seçimler yapmalarını sağlamayı amaçlar, böylece bu teori tüketici karar verme davranışına katkıda bulunabilir. Akademik literatür, dürtme teorisinin daha fazla araştırılmasına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Dürtme teorisinin uygulanabileceği alanlar geliştirilebilir gibi göründüğünden, günümüze ait yeni pazarlama stratejileri geliştirmek için dürtme teorisinin bir uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki dürtme teorisi uygulaması hakkında yapılan ilk çalışmadır. Bu çalışmanın amacı, dürtme teorisinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkilerini ölçmektir. Ayrıca, tüketici kararlarının dürtmeden etkilenmesinin nedenleri gerekçeli eylem teorisi kullanılarak araştırılmaktadır. Bu araştırma çalışması, üç farklı tipte sağlıklı beslenme dürtmesi ve ürün ilgilenim seviyesi (yüksek ve düşük) içermektedir. Dürtme etkisini ölçmek için 461 katılımcıya altı farklı anket uygulanmıştır. Analiz için regresyon analizi, bağımlı örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Sonuçlar, dürtmenin tüketicilerin satın alma niyetinde etkili olduğunu göstermektedir. Öznel normlar, tutumlar, sağlık bilinci düzeyi ve tüketim ürünün beğenilmesi, insanların dürtmelerden etkilenmesinin sebepleri olabilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the nudge theory is one of the most popular concepts of behavioral economics. The theory of nudge has gained great importance in recent years due to its explanatory power on individuals' decision-making processes. In daily life, consciously or unconsciously, individuals make many decisions and decision-making process is inevitable for human beings. In order to get maximum utility, humans always try to make perfect decisions by evaluating given alternatives. However, individuals can encounter different bottlenecks in their decision-making processes due to human tendency to irrational behaviors. Such problems can be solved by nudge theory. The nudge theory aims to lead individuals to make better choices in their lives, thus this theory can contribute to consumer decision-making behavior. The academic literature indicates that there is a need in the literature for further investigation of nudge theory. Since the areas where the nudge theory can be applied seem to be developable, an application of nudge theory is carried out in order to develop new contemporary marketing strategies. This study is the first study about nudge theory application in Turkey. The aim of this study is to measure the effects of nudge theory on consumer purchase intention. In addition, the reasons why consumer decisions are affected by nudging are investigated by using theory of reasoned action. This research study includes three different types of healthy eating nudges and product involvement type (high & low). In order to measure nudging effect, six different questionnaires are applied to 461 respondents. The regression analysis, paired samples t-tests and independent samples t-tests are used for analysis. The results indicate that the nudging is effective on consumers' purchase intention. Subjective norms, attitudes, health consciousness level and liking behavior of consumption product can be the reasons why people are affected by nudging.