Alaçam Çerkes halk kültürü
Alaçam Circassian folk culture
- Tez No: 562754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Kafkasya'dan 1864'te zorunlu göç sonrası Samsun Alaçam İlçesi Çerkes köylerine taşınmış olan Çerkes halk kültürününe ait yöresel, folklorik gelenek, göreneklerin, törensel uygulamaların ve ritüellerin Alaçam coğrafyasında değişim ve gelişimleri incelenmiştir. Çerkesler, geleneksel Kafkas kültürüne ait özellikleri göçle gelip yerleştikleri bölgede korumaya ve yaşatmaya çalışmaktadırlar. Geçiş dönemlerine ait doğum, evlenme ve ölüm gelenekleri yerleştikleri bölge halkıyla etkileşim ve kültürleşme sonucunda değişime uğramakla birlikte büyük ölçüde yaşatılmaya çalışılmaktadır. Bölgeye yerleşen ilk kuşaklar, yerleşim yerlerini dışa kapalı köyler halinde oluşturmuşlardır. Bu durum geleneksel halk kültürü özelliklerini korumaları bağlamında önemli etkiye sahip olmuştur. Özellikle 1950'li yıllardan sonra Türkiye'de geniş kitlelere hitap eden ve yayılım gösteren Çerkes dernekleri, sosyal ve kültürel alanda önem arz eden faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu anlamda Çerkes kültürü, kapalı köy yaşantısından kentsel alana taşınarak varlığını sürdürme çabasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change and development of local, folkloric traditions, traditions, ritual practices and rituals of Circassian folk culture which were moved to Circassian villages of Samsun Alaçam district after forced migration from Caucasus in 1864 were examined. Circassians are trying to preserve and maintain the characteristics of traditional Caucasian culture in the region where they settled by migration. Although the traditions of birth, marriage and death of the transition periods are changed as a result of interaction and culturing with the local people, they are tried to be kept alive to a great extent. The first generations that settled in the region formed the settlements as closed villages. This has had a significant impact on the preservation of traditional folk culture characteristics. Especially after the 1950 invasion that appeal to a wide audience and showing Circassian associations in Turkey, there are activities that are important in social and cultural fields. In this sense, Circassian culture tries to survive by moving from closed village life to urban area.