Aile içi şiddeti önlemede yasaların önemi: 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun örneği
Emi the importance of laws in preventing domestic violence: The Law No. 6284 on The Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women
  1. Tez No: 562771
  2. Yazar: GÜLBAHAR LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
4320 sayılı yasada bulunan eksiklikler giderilerek 6284 sayılı yasa oluşturulmuş ve 8 Mart 2012 tarihinde kabul edilmiştir. Bu çalışmanın temel konusunu da, bu yasa oluşturmaktadır. Bahsi geçen yasada, şiddete maruz kalan ya da şiddet görme potansiyeli bulunan kadın, çocuk aile fertleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan bireylerin korunması ve söz konusu bireylere yapılan şiddetin engellenmesi yolunda alınacak önlemlere dair temeller ve unsurlar düzenlenmektedir. 4320 sayılı yasadan farklı biçimde evlilik birimi içerisinde bağlı olma unsuru ortadan kaldırılarak şiddete maruz bir kadın olma durumu yeterli görülmüştür. Birey onuruna yaraşır, adaletli, eşit ve birey hakları bağlamında hayata geçirilen bu oluşum şiddete maruz kalan kadınlar için önem teşkil eden bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı da, aile içi şiddeti önlemede yasaların önemini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Örneği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The deficiencies in the law no. 4320 were resolved and the law no. 6284 was legislated and accepted on 8 March 2012. This law constitutes the main subject of this study. Fundamentals and elements on the protection and prevention of violence against women, children and subjects of unilaterally insistent followers, who are victims of violence or potential violence, are regulated in the law mentioned. Unlike the law numbered 4320, the fact that the element of being affiliated within the marriage unit is removed from this law, and being a woman exposed to violence was deemed sufficient. This formation, which is devoted to the honor of the individual, is justified in the context of equal and individual rights, is of great importance for women. The objective of this study is to reveal the importance of laws for preventing domestic violence. In this regard, Law No. 6284 Law to Protect Family and Prevent Violence Against Women example is discussed.