Aile içi kadına yönelik şiddete karşı kadının korunması
Protection of women from domestic violence
- Tez No: 690614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadınların insan haklarının ihlali olarak nitelendirilen kadına yönelik şiddet kavramı Dünya'da olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli sorunlarından biridir. Kadınlar yaşamların her döneminde, her alanda şiddete maruz kalmaktadırlar ve bu şiddetin en önemli sebebinin toplumun ataerkil yapısı olduğu bilinmektedir. Toplumun kadına bakış açısı sonucu kadın her dönemde ikinci plana atılmış ve ayrımcılığa maruz kalmıştır. Bu bakış açısı ile beslenen erkek egosu da kadına yönelik şiddeti doğurmuştur. Ülkemizde 1970'li yıllarda gündeme gelmeye başlayan kadına yönelik şiddetin önlenmesinde en önemli araç hukuksal düzenlemelerdir. 2001 yılından itibaren Avrupa Birliği'ne uyum süreci içinde kadın- erkek eşitliğini sağlamaya, ayrımcılığı önlemeye ilişkin, kadını şiddetten korumaya yönelik hukuksal düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmamız kadına yönelik şiddet ve bu konudaki iç hukukumuzdaki düzenlemeleri içeren üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, aile, şiddet ve aile içi kadına yönelik şiddet kavramı, şiddetin türleri ve kadın, erkek, çocuk üzerindeki olası etkilerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde aile içi kadına karşı şiddetle ilgili kanunlarımızdaki düzenlemeler yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, kadının korunması için alınacak önlemler; devletin, hangi hallerde ve ne şekilde müdahale etmesi gerektiği hususları üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede TMK, 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve 6284 sayılı Aile İçi Şiddet ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, hâkimin ve idarenin kadının korunması adına alabileceği koruyucu ve önleyici tedbirler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of my thesis is; Violence towards women is considered a violation of basic human rights, as much as it is a problem around the World it is one of the biggest problems in Turkey as well. Women in every stage of their life have to endure sufferings and oppressions, and the most important reason is known to be the patriarchal system of society. The role of women, set by society has made them be the second important gender and has caused discriminative actions towards them. With the male ego being fed by this view, it brought up the base for violence towards women. Violent acts towards women have been mainstreamed from the start of the 1970s and since then important legislation was established to prevent it. Since 2001, with the integration process to the European Union, there were several legislations created such as to equalize both genders, prevent any discrimination, and to prevent any violence towards women. Our work has three main sections, including our domestic laws towards violent acts on women. In the first section, we have mentioned family, violence, and domestic violence attitudes towards women, types of violence, and its possible effects on women, men, and kids. In the second section, we included domestic law regulations we have established against violent acts towards women. In the third and last section we have discussed preventative actions to protect women; specifically on how, where, and in which situations the government should interfere. According to Turkish Civil Code, the Law No. 4787 on the Establishment, Duties and Trial Procedures of Family Courts and the Law no: 6284 to Protect Family and Prevent Violence Against Women. we have established how should the judge and the administration could process regarding the protective and preventative actions toward women.