Ovaören-Yassıhöyük Demir Çağı hayvan figürlü seramikleri
Ovören-Yassihöyük Iron Age animal figüred ceramics
  1. Tez No: 562782
  2. Yazar: SEDA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Nevşehir ili Gülşehir ilçesi sınırlarında yer alan Ovaören-Yassıhöyük'te 2007-2018 yılları arasında gerçekleştirilmiş kazılarda Demir Çağı tabakalarından ele geçmiş hayvan figürlü seramiklerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, toplam 108 adet hayvan figürlü seramik parçası, ele geçtikleri tabakalar ve mimari kontekstler ile ilişkileri göz önüne alınarak Orta Anadolu Bölgesi Demir Çağı merkezlerinden ele geçmiş benzerleri ışığında incelenmiştir. Söz konusu seramik parçaları için hayvan türlerine göre bir sınıflandırma yapılmış ve seramiklerin her biri için bir sayfadan oluşan, çizim, fotoğraf ve tanımlayıcı bilgilerin yer aldığı katalog hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this M. A. thesis, it is aimed to evaluate the animal figured ceramics recovered from Iron Age layers during the excavations conducted between 2007-2018 at Ovaören-Yassıhöyük, which is within the borders of Gülşehir District of Nevşehir province. In this context, a total of 108 pieces of animal figured ceramics were examined in the light of the similar finds from Central Anatolia region Iron Age centers, taking into account the relations with the layers and architectural contexts that they have recovered. For these ceramic pieces, a classification was made according to animal species and a catalog was prepared for each of the ceramics with a page containing drawings, photographs and descriptive information.