Ovaören Erken ve Orta Demir Çağı seramiği
Early and Middle Iron Age pottery from Ovaören
  1. Tez No: 970429
  2. Yazar: SEDA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Anadolu Bölgesi'nin jeolojik açıdan zengin Kapadokya Volkanik Alanı içinde, Nevşehir ili sınırlarında yer alan Ovaören, üç ayrı birimden oluşan bütüncül bir arkeolojik alan özelliği taşımaktadır.“Ovaören Arkeolojik Yerleşim Alanı”olarak tanımlanan bu alan, batıda Topakhöyük ve Teras Alanı, doğuda ise yaklaşık 350 m uzaklıktaki Yassıhöyük'ten oluşmaktadır. Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle birlikte şekillenen kültürel ve politik dönüşümden etkilenen Ovaören, Erken Demir Çağı'nda geçici ve sınırlı bir yerleşim evresi geçirmiş; Orta Demir Çağı'nda ise Tabal Bölgesi'nin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yerleşmenin Erken Demir Çağı'na tarihlenen YH8–7 tabakaları yaklaşık MÖ 1100/1050–950 yıllarına, Orta Demir Çağı'na tarihlenen YH6–4 tabakaları ise MÖ 950–550 aralığına yerleştirilmektedir. Bu tez çalışması, Ovaören'in Erken ve Orta Demir Çağı tabakalarına ait seramik repertuvarını stratigrafik bağlamıyla birlikte ayrıntılı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Üretim teknikleri, mal grupları, form çeşitliliği ve bezeme özellikleri sistemli bir şekilde belgelenmiş; seramiklerin yerleşme içindeki dağılımı, bölgesel üretim-teknoloji ağlarıyla ilişkileri ve Alişar-4 boyalı seramik geleneği içindeki konumu değerlendirilmiştir. Bulgular, Ovaören'in Orta Anadolu'nun güneyindeki diğer merkezlerle güçlü paralellikler gösterdiğini ve bölgesel bir üretim ve etkileşim ağının parçası olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Ovaören'in Erken ve Orta Demir Çağı seramik repertuvarını ayrıntılı biçimde ele alarak yerleşmenin Orta Anadolu Demir Çağı içindeki konumunu aydınlatmakta ve bölgedeki kültürel süreklilik ile değişim dinamiklerinin seramik buluntuları üzerinden izlenmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Located within the geologically rich Cappadocia Volcanic Region of Central Anatolia, Ovaören lies within the borders of Nevşehir province and represents an integrated archaeological landscape composed of three distinct units. Defined as the“Ovaören Archaeological Settlement Area,”this zone consists of Topakhöyük and the Terrace Area to the west and Yassıhöyük approximately 350 meters to the east. Affected by the cultural and political transformations following the collapse of the Hittite Empire, Ovaören experienced a brief and limited phase of occupation during the Early Iron Age, later emerging as an important center within the Tabal Region in the Middle Iron Age. The Early Iron Age layers at the site, YH8–7, are dated approximately to 1100–950 BCE, while the Middle Iron Age layers, YH6–4, span roughly 950– 550 BCE. This thesis aims to examine in detail the ceramic assemblage of Ovaören's Early and Middle Iron Age layers within their stratigraphic context. Production techniques, fabric groups, form diversity, and decorative features have been systematically documented and analyzed, with particular attention to their distribution within the settlement, their connections to regional production and technological networks, and their place within the Alişar-4 painted ceramic tradition. The findings reveal that Ovaören displays strong parallels with other centers in southern Central Anatolia, indicating its participation in a shared regional production and interaction network. In conclusion, this study offers a detailed analysis of Ovaören's Early and Middle Iron Age ceramic repertoire, contributing to a clearer understanding of the settlement's place within the broader context of the Central Anatolian Iron Age and shedding light on the dynamics of cultural continuity and change in the region as traced through ceramic evidence.