Hollanda'daki sanat müzelerinin okul gruplarına yönelik eğitim programlarının incelenmesi
An analysis of education programs for school groups in art museums in the Netherlands
  1. Tez No: 562786
  2. Yazar: YELİZ CANPOLAT STİENSTRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
“Hollanda'daki sanat müzelerinin okul gruplarına yönelik eğitim programlarının incelenmesi”isimli bu çalışmada Hollanda'daki sanat müzelerinde okul gruplarına verilen müze eğitimi programları ve eğitimin verildiği okul grupları incelenmiştir. Araştırmanın evrenini okul gruplarına müze eğitimi veren yetmiş dokuz sanat müzesi oluşturmuş, araştırmanın örnekleminde on iki eyaletin her birinden evrendeki sayıyı karşılayan ve en geniş kapsamlı eğitim programlarını içeren yirmi sanat müzesi yer almıştır. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından farklı İngilizce kaynaklardan önce derlenip Türkçe'ye çevrilen, sonra da Felemenkçe'ye çevirtilen Müze Eğitimi Anket Soruları uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular Hollanda'daki sanat müzelerinde ilköğretim, ortaöğretim/lise ve yükseköğrenim gruplarına müze eğitimi verildiğini göstermiş ve müzenin koleksiyonları ve sergilerindeki eserlerin okul öğretim programlarındaki konular ile ilişkilendirildiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak denilebilir ki müze eğitimi hükümet eğitim politikalarının kapsamına alınmalı, örgün eğitimin bir parçası olmalı, müze eğitimcileri tarafından yapılmalı, hedef kitlesi genişletilmeli ve öğrencilerin yaşını ve bilgi birikimini gözönünde bulundurarak estetik beğenisini ve yaratıcılığını uyandırmalı, empatisinin gelişmesine yardımcı olmalı, gözlem, araştırma, karşılaştırma ve değerlendirme becerilerini geliştirmeli ve sosyal katılımı arttırmalıdır. Bu çalışma ülkemizdeki sanat müzelerinde verilen müze eğitimi programlarını ve hedef kitlesini geliştirebilmek açısından örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled as“An Analysis of Education Programs for School Groups in Art Museums in the Netherlands”, examines the museum education programmes and the target school groups in the art museums in the Netherlands in 2019. A total of seventy-six art museums which offer museum education to school groups form the universe of the study. The representative twenty museums out of the twelve provinces, which include the most comprehensive programmes, compose the sample of the study. The Museum Education Questionnaire, which was translated and adapted from different English sources into Turkish by the researcher and later translated into Dutch, was administered to the sample group. The findings of this study revealed that in the art museums in the Netherlands primary and secondary school and higher education groups are given museum education and an association is made between the objects in the collection and the exhibitions and the school curriculum. Based on to the findings it can be said that museum education should be included in the scope of government education policies, should be a part of formal education, should be done by museum educators, its target audience should be expanded and by taking the age and knowledge of students into consideration it should awaken aesthetic appreciation and creativity, help develop empathy, improve observation, research, comparison and evaluation skills and enhance social involvement. This study sets an example for the development of art museum education programs and their target school groups in Turkey.