Language actions as political and ideological actions: A political, ideological and critical discourse analysis of the news about Turkey in western press
Politik ve ideolojik eylemler olarak dil eylemleri: Batı basınında çıkan Türkiye hakkındaki haberlerin politik, ideolojik ve eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 562789
  2. Yazar: SÜMEYYE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, İletişim Bilimleri, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Medya araçlarının yaygın kullanımı ile dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme kavramlarına medya dili çalışmalarında büyük bir ilgi olmutur. Bu çalışmalar kamu fikrini şekillendirmede duygulara ve kişisel inançlara göre tarafsız gerçeklerin daha az etkili olduğu durumlarla ilgilenir. Bu yeni gerçek sonrası dönemde gerçeğin durumu göreceli hale gelir. Gerçeğin yerini öznel yorumlar, bilgiler ve duygular alır, bu da kaçınılmaz olarak yeni gerçeklerin icadına neden olur. Bu tez çalışması, 'gerçek ötesi' kavramına olan referansı ile birlikte, batılı medya organlarının Türkiye'ye karşı gerçekleştirdiği algı operasyonları yoluyla oluşturduğu dil üzerinde durmaktadır. Gerçek ötesi dille, Türkiye'ye karşı sahte haberlerle, bilgi kirliliğiyle ve yalanlarla insanların nasıl ikna edildiği bu çalışmanın odak noktası olacaktır. Bu çalışma teori ve metod olarak politik, ideolojik ve eleştirel söylem analizi kullanmaktadır. Çalışma batılı medya organlarındaki dilbilimsel eylemlerin, politik eylemler ve dilbilimsel olarak politik eylemlerin, analizini yaparak uluslararası politikada perdeler ardında neler olduğuna ışık tutmayı amaçlar. Bu bakış açısıyla, çalışma dilbilimsel ve politik bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of media means, the concepts of disinformation and misinformation have become of great interest in the studies of media language. Such studies deal with circumstances in which objective facts are less influential in shaping public opinion than appeals to emotion and personal belief. In this new post-truth era, the status of truth then becomes relative, as the truth has been taken over by subjective comments, information and feelings that would inevitably lead to the invention of new truths. This dissertation, with reference to the concept of 'post truth', dwells on how language actions turn out to be political and ideological actions in media texts. The study analyses the language through which Western media means perform perception operations against Turkey. How post truth language is used to persuade people by fake news, information pollution and lies will be the main focal point of this study. The study uses political, ideological and critical discourse analyses as its theory and method. Dealing with how certain kind of media texts have come into existence, informing the reader about the characteristics of the language used in these texts, how they should be read, and uncovering the relations between language and politics, this dissertation has the nature of both a linguistic study and political one.