An analysis of the effect of peer and teacher feedback on EFL learners' oral performances and speaking self-efficacy levels
Akran ve öğretmen geri bildirimlerinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin konuşma performansları ve konuşma öz-yeterlik düzeyleri üzerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 562795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, konuşma öz-yeterlik ve geri bildirimlerin konuşma performansı üzerine etkisini inceleyen yarı deneysel bir çalışmadır. Bu çalışma, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenenlerin konuşma öz-yeterlik düzeylerini belirlemeyi ve üç modül dersinde geri bildirim aldıktan sonra konuşma performanslardaki değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Güneydoğu Anadolu'da bir devlet üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulunun otuz üç öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca geri bildirim aldıktan sonra konuşma öz-yeterlik ve konuşma performansı arasındaki ilişki de incelenmiştir. Çalışma, konuşma öz-yeterlik ölçeğinin ve konuşma testinin ön-test olarak uygulanması ile başlamıştır. Bu süreci üç konuşma uygulaması iki koşullu olarak izlemiştir: öğretmen geribildirimi ve akran geribildirimi ile bir konuşma testi uygulanmıştır. Diğer iki modülde de tekrarlanan deneysel uygulamalar ve konuşma testleri yapılmıştır ve son-test olarak konuşma sınavı ve öz-yeterlik ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin genellikle yüksek konuşma öz-yeterliğine sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Bulgular ayrıca öğrencilerin her iki grupta da geri bildirim işlemi sonrasında konuşma performanslarında anlamlı değişiklikler olduğunu göstermektedir. Test sonrası, öğretmen geri bildirimi alan katılımcılar %212,36 oranında iyileşirken, akran geri bildirimi alanlar %161,20 oranında iyileşme göstermişlerdir. Bununla birlikte, iki değişken arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Sonuçlar, örneklemin bu tür bir ilişkiyi gözlemlemek için yetersiz olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This is a quasi-experimental study of speaking self-efficacy and the effects of feedback on oral performances. This study aims to determine EFL learners' speaking self-efficacy levels and to examine the changes in oral performances after receiving feedback in three module courses. The study was conducted among thirty-three EFL prep-school participants in a south-eastern state university in Turkey. The relationship between speaking self-efficacy and oral performances after receiving feedback was also studied. The study began with the implementation of speaking self-efficacy scale and a speaking test as pre-tests. This process was followed by three oral treatments under two conditions: teacher and peer feedback and the same speaking test. Repeated treatments and the same speaking test were conducted in the other two modules, as well as a final speaking self-efficacy scale as post-tests. Quantitative method was applied in this study. The results of speaking self-efficacy scale revealed that students generally possess high speaking self-efficacy level. The findings also showed that students demonstrated significant changes in their oral performances following feedback treatment in both groups. In the final speaking test, participants who received teacher feedback improved by 212.36%, while those who received peer feedback improve by 161.20% compared to the first speaking test. However, no significant correlation between two variables was observed. The results may suggest that the sample size was insufficient to observe such a relationship.