Simsarlık sözleşmesinde ücret
Fee in brokerage contract
- Tez No: 562798
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Simsarlık Sözleşmesinde Ücret”başlığını taşıyan bu çalışmada, sözleşmelerin kurulması için faaliyet gösteren“simsar”ın 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 520 – 525 maddelerinde düzenlenen simsarlık sözleşmesinden doğan en önemli hakkı olan“ücret”incelenmiştir. Bu kapsamda ilk bölümde, simsarlık sözleşmesinin kurulması, unsurları ve özellikleri ile simsarlık sözleşmesi taraflarının borçları açıklanmıştır. Ardından ikinci bölümde, simsarlık sözleşmesinde ücret alacağının doğması ve ücret miktarının belirlenmesi incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise, ücret borcunun ifası ile ücreti etkileyen özel durumlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, headed as“Fee in Brokerage Contract”,“fee”, the most important right of a broker based on brokerage contract who serves for conclusion of contracts for principal, is evaluated under the regulation of Turkish Code of Obligations numbered 6098 between articles 520-525. Within this frame, in the first part; making, elements and characteristics of brokerage contract are explained. After that, in the second part; birth of fee right in brokerage contract and the amount of it are analyzed. Finally, in the third part, fulfilment of fee debt by principal and special conditions affecting fee are scrutinized.