Simsarlık sözleşmesi
Brokerage contract
- Tez No: 805596
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uygulamada oldukça yaygın olarak kullanılan simsarlık sözleşmesi ile simsar, müvekkilinin bir sözleşme kurmasını sağlamaya yönelik olarak aracılık faaliyetinde bulunur. Simsar kural olarak gerçekleştirdiği aracılık faaliyeti neticesinde müvekkilinin bir esas sözleşme kurması ile ücrete hak kazanır. Türk Borçlar Kanunu'nda simsarlık sözleşmesi için detaylı bir düzenleme yapılmamıştır. Bunun nedeni simsarlık sözleşmesinin vekalet sözleşmesinin bir türü niteliğinde olması ve hüküm bulunmayan hallerde vekalet sözleşmesine ilişkin hükümlerin uygulanacak olmasıdır. Bu kapsamda özellikle tarafların hakları ve borçları ile simsarlık sözleşmesinin sona erme hallerinin belirlenmesi için vekalete ilişkin hükümlere başvurmak gerekecektir.
Özet (Çeviri)
With the brokerage contract, which is widely used in practice, the broker acts as an intermediary to ensure that his client concludes a contract. As a rule, the broker is entitled to a fee when his client concludes an articles of association as a result of his intermediary activity. In the Turkish Code of Obligations, no detailed regulation has been made for the brokerage contract. The reason for this is that the brokerage agreement is a type of the power of attorney agreement and in cases where there is no provision, the provisions of the agency agreement will be applied. In this context, it will be necessary to refer to the provisions regarding the power of attorney in order to determine the rights and obligations of the parties and the termination of the brokerage agreement.