Simsarlık sözleşmesi
Brokerage contract
- Tez No: 563081
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
Simsar, sözleşme yapmak isteyen tarafları buluşturan ve bu edim karşılığında ücret hakkı doğan kişidir. Simsarlık faaliyeti günümüzde farklı alanlarda yaygın şekilde kullanılır. Simsarlık sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nun 520 ila 525. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Simsarlık sözleşmesi vekâlet sözleşmesinin bir görünümüdür. Ancak iki sözleşme arasında birçok farklılık mevcuttur. Simsar aracılık faaliyetinde bulunmanın yanı sıra özen ve sadakat borcu altındadır. Asıl sözleşmenin kurulmasıyla simsar ücrete hak kazanır.
Özet (Çeviri)
Broker is the person who brings together the counterparts who wish to make a contract and who is entitled to remuneration for this performance. Brokerage is widely used in different fields today. The brokerage agreement is regulated between Articles 520 and 525 of the Turkish Code of Obligations. Brokerage contract is a view of mandate contract. However, there are many differences between the two contracts. Broker is under the obligation of care and loyalty as well as acting as an intermediary. With the establishment of the contract, the broker is entitled to fees.