Galactomyces geotrichum TS61 ile melas ortamında lipit üretimi
Lipid production in molasses medium with galactomyces geotrichum TS61
  1. Tez No: 562831
  2. Yazar: RAMAZAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışma yüksek oranda lipit biriktirme yeteneğine sahip olan fungusların izolasyonuna ve en iyi lipit üreticisi izolatla melas ortamında lipit üretiminin optimize edilmesine odaklanmıştır. Melas ortamında toplam 75 fungus izole edilmiş, ancak bunların 7 tanesinin yüksek oranda lipit biriktirdiği tespit edilmiştir. Bu 7 izolat arasında en iyi lipit üreticisi izolatın TS61 olduğu belirlenmiş ve bu izolat 18S rRNA analizine göre Galactomyces geotrichum olarak teşhis edilmiştir. Bu izolatla lipit üretimi için en uygun kültür koşullarının %20 melas, 1.5 g/L amonyum sülfat, 1.5 g/L KH2PO4, pH 6 ve 8 günlük inkübasyon süresi olduğu bulunmuştur. Optimal kültür koşulları altında fungusun lipit konsantrasyonu 11.9 g/L, lipit içeriği ise %69.6 olarak tespit edilmiştir. Üretilen lipitin yağ asitlerinin çoğunluğunun çoklu doymamış yağ asitlerinden meydana geldiği belirlenmiştir. Lipit içerisinde en yüksek miktarda yer alan %23.67yağ asidi Linoleik asit (C18:2) (Omega 6) ve bunun ardından da %22.14' lük içeriği ile oleik asit (C18:1) (Omega 9) olarak belirlendi. Fungusun diğer yağ asitleri Eicosadienoik asit (C:20), Palmitoleik asit (C16:1), Stearik asit (C18:0), Palmitik asit (16:0), Pentadekanoik asit(C15:0) ve miristik asit (C14:0) olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, bu fungusun lipitlerinin insan gıdası olarak kullanılabilme potansiyeli ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the isolation of molds with a high rate of lipid deposition and on optimizing lipid production in molasses medium with the best lipid producer isolate. A total of 75 molds and yeasts on molasses medium, but 7 of them were found to accumulate high levels of lipid. Among these 7 isolates, TS61 was the best lipid producing isolate and this isolate was identified as Galactomyces geotrichum according to 18S rRNA analysis. The best culture conditions for lipid production with this isolate were found to be 20% molasses, 1.5 g / L ammonium sulfate, 1.5 g/L KH2PO4, pH 6 and 8 days incubation time. The majority of the fatty acids of the lipid produced were determined to be polyunsaturated fatty acids. Linoleic acid (C18: 2) (Omega 6) (23.67%) had the highest amount (23.67%) in the lipid, followed by oleic acid (C18: 1) (Omega 9) with 22.14% content.Other fatty acids of the mold include Eicosadienoic acid (C: 20), Palmitoleic acid (C16: 1), Stearic acid (C18: 0), Palmitic acid (16: 0), Pentadecanoic acid (C15: 0) and myristic acid (C14: 0). As a result of this study, the potential of lipids of this mold to be used as human food was revealed.