Hafif-orta şiddetli ishalli neonatal buzağılarda sodyum bikarbonat tablet (Bİ-PİLL) uygulamasının kan asit-baz dengesine etkileri
Effects of sodium bicarbonate tablet (BI-PİLL) administration on blood acid-base balance in neonatal calves with mild-moderate diarrhea
- Tez No: 562832
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada hafif-orta şiddette ishalli neonatal buzağılarda 95 mmol bikarbonat içeren ticari bir sodyum bikarbonat tabletin (Bi-Pill) kan asit-baz dengesine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada 15 sağlıklı, 20 ishalli neonatal ( 28 gün) buzağı değerlendirildi. İshalin şiddetine göre buzağılara bir veya iki tablet Bi-Pill özel sondası ile uygulandı. Kan örnekleri, Vena jugularis'den sağlıklı buzağılarda bir kez, ishalli buzağılardan ise uygulama öncesi (0. saat) ve sonrası 1., 3., ve 6. saatte alındı. Kan gazları analizi, hasta başı kan gazı cihazı (Epoc, Epocal Inc. Kanada) ile gerçekleştirildi. Sağlıklı buzağılara göre, ishalli buzağıların 0. saat ortanca kan pH (7,244) ve HCO3 (22,30 mmol/L) düşük, ortanca baz durumunun (BD: -5,70 mmol/L) ise yüksek olduğu belirlendi. İshalli buzağılarda uygulama öncesine göre, Bi-Pill tablet uygulama sonrası 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of a commercial sodium bicarbonate pill (Bi-Pill) containing 95 mmol of bicarbonate on blood acid-base balance in neonatal calves suffering from mild to moderate diarrhea. For this purpose, 15 healthy and 20 diarrheic neonatal calves ( 28 days of age) were evaluated. Depending on severity of diarrhea, one or two Bi-Pill tablets were administrated with its special probe orally. Venous blood samples were taken once in healthy calves, whereas they were collected before (0 hour; baseline) and 1, 3, and 6 hours after Bi-Pill administration in diarrheic calves. Blood gas analysis was performed for pH, carbon dioxide partial pressure (pCO2), bicarbonate concentration (HCO3), and base deficit (BD) as well as electrolytes with a portable device (Epoc, Epocal Inc. Canada) at the patient's side. Diarrheic calves had significantly lower median values for pH (7.244) and HCO3 (22.30 mmol/L) and higher median value for BD (-5.70 mmol/L) of blood at baseline compared to the healthy calves.