Banaz fayının tektonik hareketlerinin GNSS yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the tectonic movements in the banaz fault with GNSS observations
- Tez No: 562864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Batı Anadolu'nun güncel tektonik yapıları Kuzey Anadolu Fay Sistemi (KAFS) ve Ege açılmalı tektonik rejimine bağlı olarak gelişmiştir. Banaz Fayı Akşehir Simav fay zonu içinde kalan 25 km lik bir segmenttir. Çok segmentli Simav Fayı Batı Anadolu'yu etkileyen açılmalı tektonik rejim içinde, Sındırgı (Balıkesir) ile Afyon arasında, KB-GD genel doğrultusunda uzanan açılmalı sağ yönlü doğrultu atımlı bir diri fay sistemidir. Toplam 205 km uzunluğunda olan fay sistemi batıdan doğuya doğru Sındırgı, Simav, Şaphane, Banaz ve Sincanlı olarak adlandırılan beş alt fay segmentinden oluşur (Koçyiğit vd. 2002). Banaz fayı üzerinde günümüze kadar çok az bir jeolojik çalışma yapılmıştır. Henüz yapılan bir jeodezik çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Birçok çalışmada Afyon-Uşak arasında belirtilen sismik boşluk üzerinde yer alan Banaz fayı bu açıdan oldukça önemlidir. Bu çalışmada Banaz Fayının geometrisine uygun 22 GNSS ölçü noktası tesis edilmiştir. 2016-2019 yılları arasında atlı aylık periyotlar halinde 5 kampanya 4 periyot ölçü yapılmıştır. Tez kapsamında elde edilen GNSS ölçmelerinden yararlanarak öncelikle bölgenin hız alanı hesaplanmıştır. Elde edilen hız vektörleri kullanılarak bölgedeki faylar üzerindeki gerilim ve gerinim miktarları ve yönleri tespit edilmiştir. Avrasya plakası sabit alınarak elde edilen hızlar 20-29 mm/yıl arasında hesaplanmıştır. Ayrıca bölgenin kuzeyinde KD-GB açılmalar, güneyinde ise KG sıkışma DB açılmalar görülmüştür. Bu veriler 2 yılık ölçülerde elde edildiği için, bu hareketlerin doğrulanması için ek GNSS ölçüleri ve jeolojik çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The active tectonic structures in the West Anatolia are formed by the concurrent activity of the North Anatolian Fault System (NAFS) and Aegean extensional tectonic regime. Banaz Fault is a 25 km segment located within the Aksehir Simav Fault Zone of the city of Aksehir. In Western Anatolian Extensional Tectonic regime, multi-segment Simav fault is an active and transtensional right lateral strike-slip fault system in NW-SE trending between Sındırgı (Balıkesir) and Afyon. The fault with the total length of 205 km is divided into five fault segments; namely Sındırgı, Simav, Şaphane, Banaz, and Sincanlı from west to east. There only a few geological studies have been carried out on the Banaz fault, and there have not been any geodetic studies found in the literature. Therefore, the Banaz fault located on the seismic gap between Afyon and Uşak is very important in this aspect. In this study, 22 GNSS benchmarks were installed based on the geometry of the Banaz Fault. In the years of 2016 and 2019, 5 campaign (4 periods) surveys were carried out in monthly periods. Using the GNSS measurements obtained; first the velocity field of the region was calculated. Using the obtained velocity vectors, the amounts and directions of the strains were determined. The velocities were calculated by the assumption of the Eurasia plate fixed, and they found were between 20-29 mm / year. In addition, NE-SW expansions were observed in the north of the region while there are NS compressions and EW expansions observed in the south of the region. Since these data are obtained for 2 years, additional GNSS measurements and geological studies are required to confirm these movements.