Banaz ilçesi ağzı
Banaz town dialectic
- Tez No: 207231
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde Uşak'a bağlı Banaz ilçesinin ve bağlı köylerinin kısa tarihi, etnik yapısı, coğrafyası ve dil özellikleriyle ilgili bilgiler içermektedir. Ayrıca, tezin sonunda yazı dilinde kullanılmayan veya az çok şekil değişikliğine uğramış kelimelerin yazı dilindeki karşılıklarının verildiği sözlük bulunmaktadır. Çalışmamızın giriş kısmında Banaz ilçesi ile ilgili genel bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Banaz'ın kuruluşu, ilçeye Banaz isminin veriliş nedeni, idari teşkilatlanması ve ilçe kültürüne ait bilgiler vardır. Yine bu bölümde Banaz'ın etnik yapısıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Banaz ilçesi ve köylerinden derlenen metinlerin incelenmesiyle ortaya konmuş olan, Banaz ağzının ses bilgisi özellikleri bulunmaktadır. Burada Banaz ilçesinde kullanılmakta olan ve yazı dilinden faklı olan ünlüler ve bunların özellikleri, bunların oluşma sebepleri ele alınmaktadır. Ayrıca ses bilgisi bölümünde ünlü değişimi, yuvarlaklaşma, düzleşme, ünlü türemesi, ünlü sırasının değişmesi, benzeşme, benzeşmezlik, ünlü birleşmesi, ünsüzler, ünsüz değişmesi, yer değiştirme, göçüşme, aykırılaşma, ünsüz ikizleşmesi, ünsüz düğümleşmesi gibi konular üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Banaz ilçesi şekil özellikleri örneklerle ele alınmıştır. Bu bölümde eklerin kullanımı örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca fiil çekimi, zarf, zamir, sıfat-fiil ve zarf fiiller, edatlar örneklerle ortaya konulmuştur. Yine bu bölümde Banaz Ağzındaki eski Türkçeye ait unsurlar ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise Banaz ilçesi ağzına ait tespit ettiğimiz özellikler kısaca sıralanmıştır. Kaynakça bölümünde çalışma sırasında faydalanılan kaynakların künyeleri bulunmaktadır. Diğer bir bölümde ise Banaz ilçesinin çeşitli köylerinden derlenen ve bu tez çalışmasına kaynaklık eden metin parçaları bulunmaktadır. Bu metinler yaklaşık kırk kişi ile herhangi bir konu ile yapılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Son bölümde ise yazı dilinde kullanılmayan veya yazı dilinde kullanılıp da çeşitli ses farkları nedeniyle anlaşılamayan bazı kelimelerin anlamlarının verildiği sözlük bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes information about Banaz district and villages short history, ethnic structure, geography and language attributes which bounds to Uşak. besides,there is a list of words at the end of the thesis which gives the meanings of words which are not used frequently or have changed through the time. There is some general information about Banaz district at the introduction of this work. Furthermore, foundation of Banaz, the reason why the district was given the name of Banaz, administrative organization and some information about district culture was given in this part. And also some information about the ethnic structure of Banaz was given in this part. Second part of the thesis includes the features of phonology of Banaz dialect which was put forward after the investigation of the texts collected from Banaz district and its villages. This part gives information about the vowels which are used at Banaz district and are different from the written language, their features and the reasons of their appearance in spoken language. At the third part Banaz district was investigated through the examples of styles features. The use of suffixes have been clarified with examples. Besides verbs, time expressions, possessives, adjective and adverbs are presented with examples,as well. finally,the factors belonging to ancient turkish in banaz dialect were presented in this part. 186 In conclusion part, some properties of Banaz dialect was arranged in order. In bibliograph section, the identity of benefited sources was listed. Another part gives us some texts collected from villages of Banaz which is the main source of this thesis. These texts was obtained from some interviews of nearly forty people.