Banaz fayı'nın (Uşak) kinematik analizi ve aktif tektoniği kinematik analizi
Active tectonics and kinematic analysis of Banaz fault (Usak)
- Tez No: 781991
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR ÖZKAYMAK, PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Zonları boyunca Anadolu Bloğunun batıya olan kaçışı, Batı Anadolu'daki birçok neotektonik yapının oluşmasında ana etken oluşturmaktadır. Akşehir Simav Fay Sistemi KB-GD uzanımlı birçok fayın oluşturduğu Batı Anadolu'nun neotektonik yapılarından ve en önemli sismojenik zonlarından birisidir. Banaz Fayı yaklaşık 32 kilometre uzunluğu ile Akşehir – Simav Fay Sistemi içinde yer alan diri bir segmenttir ve Banaz Fayı'nın üretebileceği maksimum deprem büyüklüğünü 6.82 olarak hesaplanmıştır. Banaz Fayı, özellikle Baltalı ile Yeşilyurt arasında doğrusal bir geometriye sahipken ve kuzeydoğuya eğimli iken, Yeşilyurt ile Kızılhisar arasında doğuya kavis yapan bir yay geometrisi sunar. Tez çalışmalarında toplanan saha verilerine göre ise, Banaz Fayı'nın Baltalı ile Yeşilyurt arasında, özellikle Comburt vadisi boyunca K60°-70°B doğrultusunda devam ettiği yaklaşık 15 km'lik kuzey bölümü boyunca fay düzlemlerinden toplanan kinematik ölçümlerin paleostress analizleri, fayın bu bölümünün yaklaşık KB-GD yönlü sıkışma ve KD-GB yönlü genişleme kuvvetleri etkisi altında sağ yönlü doğrultu atımlı çalıştığına işaret etmektedir. Bununla beraber, tez çalışmaları, Banaz Fayı'nın Yeşilyurt – Kızılhisar mevkii arasında kalan 17 km uzunluğundaki doğuya eğimli bölümünün ve doğrultuları K-G ile K60°D arasında değişen doğrultulara sahip kolları üzerinde KD-GB, D-B ve KB-GD çok yönlü (multidirectional extension) genişlemeli tektonizmanın varlığına ve fay kollarının eğim/oblik atımlı normal hareketine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The westward escape of the Anatolian Plate along the North Anatolian and East Anatolian Fault Zones is the main factor for the formation of many neotectonic structures in Western Anatolia. Akşehir Simav Fault System is one of the neotectonic structures and the most prominent seismogenic zones in Western Anatolia formed by many NW-SE-trending fault segments. The Banaz Fault is an active fault segment within the Akşehir – Simav Fault System with a length of approximately 32 kilometers. The maximum earthquake magnitude that the Banaz Fault can produce is calculated as 6.82. While the Banaz Fault has a linear geometry and dipping to the northeast between Baltalı and Yeşilyurt, it presents an arc geometry that curves to the east between Yeşilyurt and Kızılhisar. According to the field data collected in the study area, paleostress analyses of the kinematic measurements collected from the fault planes along the northern section, which is about 15 km between Baltalı and Yeşilyurt (along the Comburt valley),show that general strike of the fault is in between N60°-70°W and the fault underwent approximately NW-SE directed compression and NE-SW extension as a right lateral strike-slip fault. However, thesis studies indicate the existence of NE-SW, E-W and NW-SE trending multidirectional extensional stress regime on the 17 km long eastward section of the Banaz Fault between Yeşilyurt and Kızılhisar villages where the fault strike in between N-S and N60°E. The results also suggest that the The fault splays in this part worked as an oblique/dip slip normal faults during Quaternary period.