Cicero'nun tarihsel anlatılarının diğer tarih yazarlarının yapıtları ışığında değerlendirilmesi
Review of Çicero's historical narratives in the light of the works of other historians
  1. Tez No: 562878
  2. Yazar: EBRU DEMİRSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Geç Cumhuriyet Dönemi, Roma tarihinin en kanlı dönemlerinden biridir. Bu dönem boyunca komutanların güçlü iradeleri, politikacıların hırsları, tertipler, isyanlar ve bunu takip eden iç savaşlar yüzünden barış ortamı sağlanamamıştır. Cicero bu döneme tanıklık etmiştir. Cumhuriyet için tetikte olmuş, Cumhuriyetin çıkarları için savaşmış, iddia ettiği gibi Cumhuriyete karşı düzenlenmiş olan Catilina Tertibi'nin başarılı olmasını önlemiş ve Cumhuriyetin devamını sağlamıştır. İ.Ö. 44-43 yıllarında Antonius'a karşı verdiği söylevler Cumhuriyetin yararı için pek çok şey yaptığını göstermektedir. Ama doğru olduğuna inanarak yaptıkları Cicero'nun ölümüne ve Cumhuriyetin çöküşünün hızlanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Late Republican period (90-26?) is one of the bloodiest of its kind in the Roman history, during which no peace atmosphere could have been established because of the strong willpower of the generals and their political ambitions, conspiracy, revolts and civil wars that followed. Cicero witnessed the period, during which he kept vigil over the republic and he fought for the interests of the the Republic, prevented the success of the conspiracy of Catiline which, as he claims, was organized against the Republic and he ensured the continuation of the Republic. The Orations he delivered against Antony during this period (44-43 B.C.) show that he did many things for the good of the Republic. But his actions, which he took believing that they were right, caused the acceleration of the down-fall of the republic and his death.