Pankreas kanseri kemoterapötik direncinde 5-florourasil, leptin ve leptin inhibitörü kombinasyonunun rolü
The role of combination of 5-fluorouracil, leptin and leptin inhibitor in chemotherapeutic resistance of pancreatic cancer
  1. Tez No: 562879
  2. Yazar: FİLİZ TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUNALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Onkoloji, Physiology, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Pankreas Kanseri Kemoterapötik Direncinde 5-Florourasil, Leptin ve Leptin Ġnhibitörü Kombinasyonunun Rolü Amaç: PK hedefe odaklı tedavisi bulunmayan en agresif tümörlerden biridir. PK tedavisinde kullanılan kemoterapi ajanlarından biri de 5-FU'dur. 5-FU kemoterapi sürecinde kemoterapötik direnç sıkça geliĢmektedir. Bu çalıĢmada, PK'de, 5-FU kemoterapi direncinin üstesinden gelebilmek için 5-FU tedavisinde leptin ve leptin inhibisyonu için antagonist SHLA'nın olası rolünün araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Materyal ve Metot: ÇalıĢmada AsPC-1, MIA PaCa-2 ve Panc-I PK hücre serilerinde 5-FU, leptin ve SHLA'nın sitotoksisitesi MTT yöntemiyle saptanmıĢtır. PK hücre serilerinde 5-FU, leptin ve SHLA moleküllerinin kombinasyonlarının 5-FU kemoterapi direncinde rol alan genler ile apoptotik kaspaz 3, 8 ve 9 genlerinin ekspresyonları üzerindeki etkileri RT-PZR ile belirlenmiĢtir. Moleküllerin genomik DNA hasarı ve hücre döngüsü üzerindeki etkileri sırayla COMET ve akım sitometri testleri ile tespit edilmiĢtir. Bulgular: AsPC-1, MIA PaCa-2 ve Panc-I PK hücre serilerinin 5-FU duyarlılığı birbirinden farklı bulunmuĢtur. Leptin ve SHLA tek baĢlarına kullanıldıklarında herhangi bir sitotoksik etkisi saptanmamıĢtır. 5-FU (her bir hücre serisi için IC50 değeri), leptin (0.1µM) ve SHLA (1000 ng)'nın 5-FU direnç genleri DPD, hENT1, TP, TS, MDR1 ve MRP5'in ekspresyonlarını değiĢtirdiği, bu moleküllerin PK hücrelerinde tek veya kombine kullanımının apoptozu tetikleyebildiği saptanmıĢtır. Ayrıca, 5-FU, leptin ve SHLA'nın tek ve kombine uygulanmasında PK hücre serilerinde DNA hasarı ve hücre döngüsü açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmıĢtır (p≤0.001). Sonuç: PK'da hücrelerin 5-FU duyarlılığı hücre tipine göre farklılık göstermektedir. Bu çalıĢmada, PK tedavisinde, 5-FU kemoterapötik direncinin üstesinden gelebilmek için leptin ve/veya SHLA'nın 5-FU ile kombine edilerek kullanımının yeni bir tedavi yaklaĢımı olabileceği sonucuna varılmıĢtır. Leptin ve SHLA'nın 5-FU direnç yolağında yer alan genlerin ekspresyonları üzerindeki etkisi ile PK tedavisindeki terapötik etkileri ilk kez bu çalıĢmayla gösterilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
The Role of Combination of 5-Fluorouracil, Leptin and Leptin Inhibitor in Chemotherapeutic Resistance of Pancreatic Cancer Aim: Pancreatic cancer is one of the most aggressive tumors without targeted therapy. One of the chemotherapy agents used in PC treatment is 5-FU chemotherapeutic resistance develops frequently in 5-FU chemotherapy process. The aim of this study was to investigate the possible role of leptin and its antagonist SHLA for leptin inhibition to overcome chemotherapy resistance in 5-FU treatment treatment for PC. Materials and Methods: In this study, the cytotoxicity of 5-FU, leptin and, SHLA was determined by MTT method in PC cell lines, AsPC-1, MIA PaCa-2 and Panc-I. The effects of combinations of 5-FU, leptin and SHLA in PC cell lines on expressions of genes involved in 5-FU chemotherapy resistance and apoptotic caspase 3, 8 and 9 genes were determined by RT-PCR. The impacts of molecules on genomic DNA damage and cell cycle were detected by COMET and flow cytometry, respectively. Results: The sensitivity of 5-FU of PC cell lines, AsPC-1, MIA PaCa-2 and Panc-I were different from each other. No cytotoxic effects were detected when leptin and SHLA were used alone. It has been found that 5-FU (at IC50 values for each cell lines), leptin (0.1µM) and SHLA (1000 ng) change the expressions of 5-FU resistance genes DPD, hENT1, TP, TS, MDR1 and MRP5, and that single or combinational usage of these molecules can trigger the apoptosis in PC cells. In addition, there was a significant difference between the groups in PC cell lines in terms of DNA damage and cell cycles in single and combined administration of 5-FU, leptin and SHLA (p≤0.001). Conclusion: 5-FU sensitivity of the cells in the PC varies according to the cell type. In this study, it was concluded that the use of leptin and/or SHLA in combination with 5-FU may be a new therapeutic approach to overcome chemotherapeutic resistance in the treatment of PC. The effects of leptin and SHLA on the expression of genes in the 5-FU resistance pathway and their therapeutic effects in treatment of PC have been demonstrated for the first time in this study.