Amerika Birleşik Devletleri'nde dış politika karar alma süreçleri ve kurumları
US foreign policy decision-making processes and institutions
- Tez No: 562884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Amerika Birleşik Devletleri'nde dış politika karar alma sürecinin nasıl işlediğini ve bu süreci yöneten kurum ve kuruluşların yanı sıra dış politikada nihai karara ulaşırken süreci etkileyen değişkenlerin neler olduğunu incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın ilk bölümünde dış politika karar alma yetkisinin anayasal düzeyde kimlere ait olduğu ve söz konusu yetkili organların anayasal çerçevedeki hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. İkinci bölümde, karar alma sürecini etkileyen hükümet dışı aktörlerin ve Amerika Birleşik Devletleri dış politikasının toplumsal kaynakları üzerinde durulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde ise ABD dış politikası yaklaşımları doğrultusunda ülkenin dış politika kültürü, ilke ve ikilemleri, ulusal ve uluslararası düzeyde süreci şekillendiren etmenler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study how US foreign policy decision-making processes are conducted and what the variables, which have an impact on the process, are while trying to reach the final decision. For this purpose, in the first part of the thesis it was examined who have constitutionally the authority to make foreign policy decisions and what the rights and obligations of these authorised bodies are. In addition to this, it was put on emphasis on non-govermental bodies and societal sources of American foreign policy which try to shape the decision-making processes. In the last part of the thesis, in accordance with the US foreign policy approaches, American foreign policy culture, the principles and dilemmas of the country's foreign policy and the factors which can shape the decision-making processes are analyzed at both national and international levels.