4-6 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin istismar farkındalıklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An i̇nvestigation of some variables of abuse awareness of parents with children between 4-6 yeras
  1. Tez No: 562890
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖNER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali sık karşılaşılan ve hem toplum açısından hem de çocuk açısından olumsuz sonuçlara yol açan, toplumun tüm kesimini ilgilendiren sosyal bir sorundur. Literatüre baktığımızda milyonlarca çocuğun fiziksel, cinsel, duygusal istismar, ihmal ya da aile içi şiddetin kurbanı olduğunu ve birçoğunun da bu istismar türlerini bir arada yaşadığını görmekteyiz. Ne yazık ki istismar vakalarının birçoğu çocukların en çok güvenmesi gereken ebeveynlerinden kaynaklı gerçekleşmektedir. Bu çalışmada 4-6 yaş aralığında çocuğa sahip ebeveynlerin istismar farkındalığının bazı değişkenlerle olan ilişkisini incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu 154 anne, 145 baba oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve istismar farkındalığını ölçmek için İstismar Farkındalık Ölçeği-Ebeveyn Formu (Pekdoğan 2017) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analizler, parametrik testler ve pearson korelasyon analiz tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların İstismar Farkındalık Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 54,10±5,61 dir. Bu puan aralığı katılımcıların istismar farkındalıklarının orta düzeyde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect is a common social problem that concerns segments of society, which leads to negative consequences for both society and the child. The literature review shows that there are millions of children who are victims of physical, sexual, emotional abuse, neglect or domestic violence and some of them have a few types of abuses. Unfortunately, many cases of abuse occur due to parents who should be the most trustworthy for the children. This study was conducted to examine the relationship between the abuse awareness of parents who have children in the age of 4-6 and some variables. The research group consists of 154 mothers and 145 fathers. The personal information form prepared by the researcher for the socio- demographic characteristics of the participants and Abuse Awareness Scale-Parents Form (Pekdoğan, 2017) is used to measure abuse awareness. In the analysis of the data, descriptive statistics, parametric tests and Pearson correlation coefficient were used. The average scores of participants from the Abuse Awareness Scale are 54,10±5,61. This scoring range suggests that participants have moderate awareness of abuse.