Seamless örgü teknolojisiyle üretilen vücut şekillendirici örgü yapılarının konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of comfort properties of shapewear knit structures produced with seamless knitting technology
- Tez No: 562899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YÜKSEK, PROF. DR. CEVZA CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET SEAMLESS ÖRGÜ TEKNOLOJİSİYLE ÜRETİLEN VÜCUT ŞEKİLLENDİRİCİ ÖRGÜ YAPILARININ KONFOR ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Günümüzde, dikişsiz çamaşırlar ve vücut şekillendirici ürünler özellikle kadınlar tarafından oldukça ilgi çekmektedir. İdeal vücut hatlarına sahip olmak isteyen bireylerin, halk arasında bilinen ismi ile korselere gösterdikleri yakın ilgi yüz yıllardır bilinmektedir. Günümüze kadar gelmeyi başaran bir giysi olan korseler hakkında literatüre bakıldığında, korselerin tarihsel sürecine dair net bilgiler olmasa da, ilk korselerin 1500'lü yıllarda kullanılmaya başlandığına ilişkin verilere ulaşılmaktadır. Dilimize Fransızca“corset”kelimesinden geçen korse, çeşitli kurumlar ve Türk Dil Kurumu tarafından; bazı duruş bozukluklarını düzeltmek gibi sağlık nedenleriyle ya da vücudun belli kısımlarının ön planda tutulmasını sağlamak veya vücudu ince göstermek gibi nedenlerle kullanılan esnek iç giysisi olarak tanımlanmaktadır. Korselerin tarihsel gelişimine bakıldığı zaman ilk korse örneklerinin bağcıklı olduğu ve daraltma işleminin iplerin sıkılması suretiyle yapıldığı görülmektedir. Zaman içerisinde, çeşitli teknolojik gelişmelerle birlikle klasik korse anlayışı değişime uğramış ve kumaş türünün özelliği sayesinde vücudu şekillendiren seamless örgü yapılı vücut şekillendirici (shapewear) ürünler haline gelmiştir. Vücut şekillendirici ürünlerin birçok farklı alanda kullanıldığı günümüzde, bu ürünlerin ana kullanım amaçları vücut görünümünü düzeltmek, daha sıkı ve daha düzgün hatlara sahip olmaktır. Piyasadaki hem yerli hem de ithal ürünler incelendiğinde, vücut şekillendirici ürün adı altında satılan birçok farklı çeşit ürün grubu olduğu görülmüştür. Bu ürün gruplarının her biri, vücudun farklı bir veya birkaç bölgesini şekillendirmek amacı ile kullanılmaktadır. Örneğin, bazı ürünler sadece göğüs bölgesini şekillendirirken, bazı ürünler ise hem göğüs hem de bel bölgesini şekillendirmektedir. Farklı kategorilerdeki ürünler incelendiği zaman her bir vücut şekillendirici ürünün birbirinden farklı konfor özelliklerine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, seamless örgü teknolojisiyle üretilen vücut şekillendirici örgü yapılarının konfor performans özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Temmuz 2019 TUĞÇE İŞGÖREN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF COMFORT PROPERTIES OF SHAPEWEAR KNIT STRUCTURES PRODUCED WITH SEAMLESS KNITTING TECHNOLOGY Today, seamless undergarments and body-shaping products are of particular interest to women. For individuals who want to have ideal body contours, their close attention to corsets has been known for hundreds of years. Looking at the literature about corsets, a clothing that has survived to the present day, it is seen that the first corsets started to be used in the 1500s, although there is no clear information about the historical process of the corsets. The corset, which origins a word in French, has been published by various institutions as well as the Turkish Language Association; and as a flexible underwear that is used for health reasons such as correcting some posture disorders or for keeping certain parts of the body in the foreground or showing the body slim. When the historical development of corsets is examined, it is seen that the first corset samples were laced and the tightening process was done by tightening the ropes. Over time, with the help of various technological advances, the understanding of the classic corset has changed and thanks to the feature of the fabric type, the body has become a shapewear products shaping the body seamless mesh structure. In today's world where body shaping products are used in many different areas, their main purpose is to improve body appearance and to have tighter and more smooth lines. When both domestic and imported products in the market are examined, it is seen that there are many different kinds of product groups sold under the name of body shaping product. Each of these product groups is used to shape one or more different parts of the body. For example, some products shape only the chest area, while some products shape both the chest and waist area. When the products in different categories were examined, it was observed that each body shaping product had different comfort features. In this study, it is aimed to investigate the comfort performance characteristics of body shaping knitting structures produced by seamless knitting technology. July 2019 TUĞÇE İŞGÖREN