The relationship between separation-individuation, individualism-collectivism, marriage expectations, and marital attitudes
Ayrışma-bireyleşme, bireycilik-toplulukçuluk, evlilik beklentileri ve evlilik tutumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 562949
  2. Yazar: SABİHA KOCABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Niceliksel olan bu araştırmanın amacı, ayrışma-bireyleşme, bireycilik-toplulukçuluk, evlilik beklentileri ve evlilik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrışma-bireyleşme ile bireycilik-toplulukçuluk, evlilik beklentilerini ve evlilik tutumlarını yordayan bağımsız değişkenlerdir. Ayrışma-bireyleşme puanları bireycilik ve toplulukçuluğu yordamak amacıyla da kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul'da özel bir üniversitede öğrenim gören 250 lisans öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırma, öncelikle araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgilendirilmiş Onam Formu onaya sunularak, internet üzerinden sırasıyla şu ölçekleri içeren bir ölçek paketiyle yapılmıştır: Araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Ayrışma-Bireyleşme Envanteri (Christenson and Wilson, 1985), Bireycilik-Toplulukçuluk Ölçeği (Singelis, Triandis, Bhawuk, and Gelfand, 1995), Evlilik Beklentisi Ölçeği (Jones and Nelson, 1997), Evlilik Tutumu Ölçeği (Braaten and Rosén, 1998) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu. Araştırmanın hipotezleri şöyledir: Evlilik beklentilerinin ayrışma-bireyleşme, bireycilik ve toplulukçuluk tarafından yordanacağı öngörülmüştür. Ayrıca, ayrışma-bireyleşmenin bireycilik ve evlilik tutumlarıyla negatif, toplulukçulukla pozitif bir yönlü bir ilişki içinde olması beklenmiştir. Bireycilikle evlilik tutumları arasında negatif, toplulukçulukla evlilik tutumları arasında ise positif yönlü bir ilişki bulunacağı tahmin edilmiştir. Ölçeklerle toplanan verinin regresyon analizi kullanılarak alınan sonuçları, araştırmanın ayrışma-bireyleşme ve bireycilik-toplulukçuluk arasındaki ilişkiyle ilgili olan iki hipotezi dışındaki tüm hipotezlerinin desteklendiğini göstermiştir. Öngörüldüğü gibi, ayrışma-bireyleşme, bireycilik ve toplulukçuluk evlilik beklentilerini yordamıştır. Ayrışma-bireyleşme ile evlilik beklentileri arasında negatif, bireycilik ve toplulukçuluk ile evlilik beklentileri arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Beklendiği şekilde, evlilik tutumları da ayrışma-bireyleşme, bireycilik ve toplulukçuluk tarafından yordanmıştır. Ayrışma-bireyleşme ve bireyciliğin evlilik tutumlarıyla negatif yönlü bir ilişki içinde olmasına karşın toplulukçuluğun pozitif yönlü bir ilişki içinde olduğu görülmüştür. Bireycilik, ayrışma-bireyleşme tarafından yordanmıştır. Ancak, ilgili hipotezin tersine, ayrışma-bireyleşme ve bireyciliğin pozitif yönlü bir ilişki içinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, yine hipotezin aksine, ayrışma-bireyleşme ve toplulukçuluk arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Sonuçlar tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları ile geleceğe yönelik öneriler sunulmuş ve klinik anlamda bu çalışmadan çıkan ipuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this quantitative research is to understand the relationship between separation-individuation, individualism-collectivism, marriage expectations, and marital attitudes. Separation-individuation and individualism-collectivism are the independent variables of the study to predict marriage expectations and marital attitudes. Separation-individuation scores were also used to predict individualism and collectivism. A total of 250 undergraduates at a private university in Istanbul, Turkey, were included in the study. It was carried out with an online survey package including the Informed Consent Form prepared by the researcher, Demographic Information Form prepared by the researcher, Separation-Individuation Inventory (SII; Christenson and Wilson, 1985), Individualism-Collectivism Scale (Singelis, Triandis, Bhawuk, and Gelfand, 1995), Mariage Expectation Scale (MES; Jones and Nelson, 1997), Marital Attitude Scale (MAS; Braaten and Rosén, 1998), and Personal Information Form prepared by the researcher, respectively. Hypotheses included the followings: Separation-individuation, individualism, and collectivism were expected to predict marriage expectations. Moreover, separation-individuation was expected to negatively associate with individualism and marital attitudes, and positively associate with collectivism. Futhermore, individualism was expected to negatively associate with marital attitudes while collectivism was expected to positively associate with marital attitudes. Data collected by the instruments were analyzed via regression analyses.The results showed that all hypotheses were supported except those associations between separation-individuation and individualism-collectivism. As hypothesized, separation-individuation, individualism, and collectivism predicted marriage expectations. Separation-individuation was negatively associated with marriage expectations while individualism and collectivism were positively associated. As expected, marital attitudes were predicted by separation-individuation, individualism, and collectivism. Separation-individuation and individualism were negatively associated with marital attitudes while collectivism was positively associated. Individualism was predicted by separation-individuation. However, contarary to the hypothesis, separation-individuation and individualism were positively associated. In addition, contrary to the hypothesis, separation-individuation and collectivism were found to be not associated. The results were disscussed, limitiations and recommendations for future were presented and clinical implications of the study were also disscussed.